Egy szék, egy mikrofon és egy ember

Két koncertet is adott a hét végén hazánkban Bobby McFerrin énekes fenomén. Szombaton Debrecenben szólóban, tegnap a fővárosban különböző műfajokat képviselő magyar szólisták társaságában lépett a közönség elé. Ave Maria a cívis- városban, hanghalászat Budapesten. Zene lélektől lélekig.

Turi Gábor
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szertartás, vagyis a debreceni koncert az előadóra összpontosító, leszűkített környezetben kezdődött, de hamarosan az énektechnika kápráztató bemutatójává változott. McFerrin zenéje a testéből született, egyik része a basszusalapot hozta, a másik a ritmust verte hozzá, a harmadik a dallamot artikulálta, vagy a hangszerszólót imitálta virtuóz komplexitással. Egyedülálló stílust alakított ki negyedszázada, és azóta acapella fellépésein azt variálja, színesíti, fejleszti tovább falzettből mély basszusba váltó, négy oktávot átfogó, elképesztően hajlékony hangjával. A valaha dzsesszénekesként indult, világsztárrá vált előadó régen átlépte a műfaji határokat, és ritmikus, improvizatív technikájába szabadon építi be a különböző zenei zsánereket a bluestól a gospelen át Bachig és tovább.
McFerrin a nagy barokk szerző Ave Maria című dallamát szokásához híven már a közönséggel énekeltette, és a később is dalra fakadók jártassága nem hagyott kétséget afelől, hogy a teremben szép számban ültek gyakorló énekesek és zeneértők. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy ennek a hangképzés megannyi eszközével élő, spontán ötletekben kifogyhatatlan előadói módnak határt szabnak a fizika törvényei, magyarán szükség van szünetekre. A pihenést és a közönség bekapcsolását szolgálták a színpadra hívott amatőr táncosokkal rögtönzött betétek, majd az önként jelentkező énekesekkel előadott, meglepően sok tehetséges partnert felvonultató duettek, végül az ugyancsak a vegyes kórus nagyszabású zárásának szánt éneklése. Kérdés persze, mit lett volna, ha botfülűek jelentkeznek önkéntesnek.
Annyi év, annyi kihívás, annyi siker után érthető, hogy Bobby McFerrin mára az éneklés közös örömét, az egymásra találást, a rögtönzéses alkalmi kapcsolatokat szinte a saját művészeténél fontosabb hitvallássá emelte koncertjein. A zene gyógyít, mondta, ennek ellenére a Kölcsey Központ nagytermét szép számban megtöltő érdeklődők között sokan akadtak, akik a gyógyulást inkább az ő énekétől, mintsem a közönség soraiból verbuvált alkalmi közreműködőktől várták volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.