Élet a vászon mögött

Szebb és élhetőbb lakótelepek megteremtése, valamint az igényes városi művészet elterjesztése a célja annak a falfestőpályázatnak, amelyet tegnap írt ki az ötvenéves fennállását ünneplő Főtáv Zrt. A megmérettetés két részből áll: egyrészt a művészeti alkotások megtervezésére, másrészt a falfestményeknek majdan otthont adó lakóépületek számára hirdette meg a vállalat. A jutalmazott művészek között egymillió forintot osztanak szét; két négyemeletes panelházat pedig a cég saját költségén kidekoráltat.

MN
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mural-history. A falfestészet – divatos angolsággal: mural painting – jellegzetes példa arra, hogy miként kapcsolható össze a kellemes a hasznossal – vallják a műfaj prókátorai. Az ötlet maga több évezredes múltra tekint vissza. Barlanglakó őseink, feltehetőleg spiritualitásuk jegyében pingálták tele „otthonaik” falát, a rómaiak idején viszont már a tájékoztatásé és szórakoztatásé volt a főszerep. A modern korban a falfestészet a mexikói muralista mozgalom hatására kapott ismét szárnyra. Az 1920-as évek elején a frissen alakult mexikói kormány művészeket kért fel arra, hogy a fiatal nemzet kulturális öntudatának felépítésében segédkezzenek műveikkel. A cél az volt, hogy az alkotások a lehető legszélesebb közönséghez érjenek el, így a mexikói muralisták vászonként a lakóházak, épületek falát választották a festményekhez. Bár a világ számos országában futhatunk bele elképesztő falfestményekbe, a műfaj Mekkája a francia Lyon városa, ahol több mint 150 óriáskép színesíti a szürke hétköznapokat. A házak falait beborító művészi festményeknek nemcsak társadalmi és kulturális hatásai vannak: lévén turisztikai látványosságok, nem kevés pénzt hoz(hat)nak a település számára.


Rendhagyó módon, a panelházak szerethetőbbé tételének, valamint a kortárs művészetek egyik válfajának, a falfestészetnek a támogatásával ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a Főtáv Zrt. – közölte a vállalat szóvivője tegnap. Balog Róbert elmondta: a cég a környezetvédelem és a természetközeliség témakörében pályázatot hirdetett meg, amelynek keretében alpintechnológiával – a vállalat szolgáltatási területén működő – két négyemeletes lakótelepi tömb homlokzata válhat egyedi művészeti alkotássá. A kezdeményezés egyik legfontosabb célja, hogy meghonosítsa azt a nézetet, amely szerint a sokak által egyhangúnak titulált panelrengetegek kreativitással és művészettel szerethető és barátságos élettérré változtathatók – jegyezte meg a szóvivő. Hozzáfűzte: egyelőre több épület dekorálására nincsen lehetőségük, de bíznak benne, hogy a példa ragadós lesz, s a jövőben elszaporodhatnak hazánkban a kifestett házak.
A Főtáv párhuzamosan két pályázatot hirdet meg. Az egyik kiírás az egyedi falfestést megtervező alkotóknak szól; az ő feladatuk, hogy a felület sajátosságaihoz alkalmazkodva (egyenetlenség, nyílászárók stb.) életre keltsék a házfalakat. A három legjobbnak ítélt, valamint a közönségdíjas pályamű alkotói összesen egymillió forint díjazásban részesülnek. A kiírás másik részére azok a lakóépületek jelentkezhetnek, amelyek szívesen otthont adnának a művészeti pályázaton legjobbnak ítélt művek egyikének. A jelentkezők közül két négyemeletes panelépületet választ ki a zsűri, hogy aztán a négy legjobbnak ítélt művészeti terv közül kiválasszák, melyiket látnák szívesen nap mint nap az otthonuk falán. Az értékelés olyan szempontokat vesz figyelembe, mint a lakóépület elhelyezkedése, illetve, hogy az épület részt vett-e fűtés-korszerűsítési programban. A nevezési lap mindkét esetben a http: //www.fotav.hu/epuletfestes oldalról tölthető le, a pályázatok benyújtási határideje pedig szeptember 20.
Az értékelés szakértőkből álló zsűri feladata lesz – tájékoztatott a Főtáv szóvivője, aki a neveket is elárulta: a bírálóbizottság elnöke Gerhes Gábor képzőművész és tervezőgrafikus, tagjai mások mellett Till Attila médiaszemélyiség, Szentpéteri Márton, a Moholyi-Nagy Művészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi docense és Friedl Kiss Viktor tervező és festőművész, a képalkotás óriás méretekben történő megjelenítésének szakértője. (x)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.