Elfogták a tömeggyilkost

A német szövetségi államügyészség nyomozói őrizetbe vettek egy ruandai férfit, akit nemzetközi elfogatóparanccsal köröztetett az afrikai ország főügyésze. A gyanú szerint a férfi több ezer ember meggyilkolásáért felelős.

Stefan Lázár
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másodszorra indít eljárást Németország az 53 éves Onesphore Rwabukombe ellen, akit Ruandában az 1994 során lezajlott tömeggyilkosságokban való részvétellel vádolnak. Az etnikai feszültségek akkor az ország lakosságának többségét alkotó hutuk és a kisebbségi tuszik között azt követően robbant ki, hogy ismeretlen tettesek – 1994 áprilisában – rakétával lelőtték a hutu származású államfő, Juvénal Habyarimana repülőgépét.
Radikális hutu milicisták a gyilkosságért a tuszikat tették felelőssé, és az ellenük indított népirtásban végül nyolcszázezer ember halt meg. A vérengzés azután ért véget, hogy a ma is hivatalban lévő államfő, Paul Kagame és pártja, a Patrióta Front bevonult az országba Ugandából, és szétverte a hutukat. A tragikus időszakban Rwabukom-be Ruanda északi részének egyik községében volt polgármester és – a rendelkezésre álló információk szerint – parancsára három vérfürdőre került sor, összesen 3700 áldozattal, akik többsége templomokban keresett menedéket.
Amikor tudomására jutott, hogy alkalmazottainak egyike házában menekülőket bújtat, arra kényszerítette, hogy kergesse el azokat, különben saját családjának életét teszi kockára. Tisztázatlan, hogy a tömeggyilkossággal vádolt volt polgármester milyen úton került Németországba. Az államügyészség csak azt közölte, hogy a férfi Ruandában a vérengzésekért felelős személyek listáján az első ötszáz tettes között szerepel, és ezért már 2008-ban őrizetbe vették egyszer. A német törvényszék azonban felfüggesztette a letartóztatási parancsot, arra hivatkozva, hogy a rendelkezésre álló tanúvallomások nem erősítik meg a gyanút. Ugyanakkor a német igazságszolgáltatás a Tanzániában működő Ruandai Nemzetközi Törvényszék döntése után is úgy ítélkezett, hogy a férfit nem lehet kiszolgáltatni Ruandának. Az államügyészség ezt követően egy új nyomozás után, július végén a vélt tömeggyilkost ismét elfogta. Azóta is fogságban tartják, a frankfurti tartományi bíróság pedig megkezdte a per előkészítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.