Nincs rálátása a DRV Zrt. működésére, nincs beleszólása az állami kézben lévő társaság árképzésébe és a szolgáltatási díjak megállapításába az önkormányzatnak, holott a cég önkormányzatokra rótt kötelező feladatként lát el vízszolgáltatást – mondta lapunknak Balázs Árpád, Siófok fideszes polgármestere a cégnél kirobbant botrányról. Ismert, egy helyi ügyvéd feljelentése alapján a rendőrség nyomoz a DRV Zrt.-nél, miután kiderült, hogy a vezérigazgató-helyettes negyvenmillió forintos jutalmat kapott nyugdíjazása előtt, a volt vezérigazgató pedig kétszer is végkielégítésben részesült. Mindemellett a társaság menedzsmentjének tizenkét tagja 2008-ban 265 millió forintos fizetést vett fel, ami azt jelenti, hogy az átlagbér abban az évben 24 millió forint volt. – Úgy igaz, ahogyan van – jelentette ki lapunknak Balázs Árpád arról, hogy a gyanú szerint a részvénytársaság vezetői jutalmának pénzügyi hátterét részben a megemelt vízdíjak „fedezték”. (Mint azt korábban megírtuk, a vízközműdíj toplistájának élén évek óta a Dunántúl nagy része, benne a balatoni régió és a Balaton-felvidék vízellátását biztosító DRV áll.)
Mivel a cég részvényeinek tulajdonosi köre egy-két százalékába az önkormányzatok is beletartoznak, a közgyűléseken többször is kezdeményeztük, hogy legyen képviseletünk a cég vezető testületében.
– Most, hogy új vezető kezébe került a vízszolgáltató, a szerdai közgyűlésen újfent kezdeményezzük az önkormányzati képviseletet – mondta Balázs Árpád. Megjegyezte: korábban ugyan volt egy önkormányzati „ember” a vízműves cég igazgatóságában, ám az MSZP-s pécsi alpolgármestert a DRV Zrt. felügyeleti szerve, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő delegálta a vezető testületbe. Mint azt már közöltük, júniusban több mint százezer fogyasztónak küldött 2010. január 1-jéig visszamenőlegesen megemelt díjú számlát a DRV. A cég arra hivatkozott, hogy a Bajnai-kormány egyik utolsó döntésével több milliárd forintot vont el az állami vízdíj-támogatási keretből. Lapunkat egy helyi társasház közös képviselője kereste meg, aki számlákkal, kivonatokkal bizonyította, hogy a társaság évek óta folytatja ezt a gyakorlatot. A DRV például 2008 októberében is január 1-jéig visszamenőleg felemelte a csatornadíjat 403-ról 454 forintra. De idén sem ez az első áremelés. Emeltek január 1-jén is 20 forintot köbméterenként, vagyis fogyasztásarányosan, plusz 29 forint alapdíjat, azaz a júliusi emelés már a második.
– Az áremelést azért nem veszszük észre, mert most már második éve csak hathavonta van leolvasás, így elszámolószámla is. Ezért a hat hónappal korábbi számlát kellene előszedni, hogy lássuk, mi történt, ezért nem is szoktuk ezeket összehasonlítani. Ez a leolvasási és számlázási mód hatékonyan közrejátszott abban, hogy ne vegyük észre a visszamenőleges emeléseket. Egyáltalán nem csoda, hogy amíg nem küldték ki az értesítő levelet, senki nem vette észre, mi zajlik a tudta nélkül – mondta lapunknak a közös képviselő.

Folytatódik az M9-es autópálya építése