Felszállt a füst, Magyarország 2011-re vállalja a három százalék alatti államháztartási hiánycélt – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap. Öt feltételnek kell teljesülnie ennek eléréséhez – hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón –, amelyek közül az egyik a költségvetési fegyelem bevezetése már ettől az esztendőtől. Továbbá szükség van a kétszázmilliárd forintos bevételt hozó bankadóra jövőre is, illetve legalább 2,5-3 százalékos gazdasági növekedést kellene elérni 2011-ben, amellett, hogy rendbe teszi a kormány az állami vállalatokat és részrehajlás nélkül megteremti az olcsóbb közigazgatást. A jövő évi költségvetés kidolgozása – amit december 23-án fogad el a házbizottság tegnapi döntése szerint az Országgyűlés – a háromszázalékos hiány szellemében készül el, mégpedig úgy, hogy a büdzsébe nem számolják be a magánnyugdíj-pénztári befizetések átkönyvelésének hatását, amit Matolcsy szerint akár 2011-ben is engedélyezhet az EU. Ha ezt „az igazságos harcot” megnyerjük, automatikusan másfél százalékkal csökken a hiányunk.
A tárcavezető azt is megerősítette, hogy az idén tartani fogjuk a 3,8 százalékos hiánycélt annak ellenére, hogy augusztus végére már a deficit 124 százaléka teljesült. A terv megvalósítását a bankadó behajtása és a 29 pont részeként már bejelentett 120 milliárd forintos megtakarítás fogja lehetővé tenni az idén, ezenkívül már csak egy „könnyen kezelhető” 10 milliárdos lyukat kell betömni.
Azzal, hogy rátérünk a fegyelmezett gazdálkodás útjára, nem szorulunk az „elesetteknek kínált” kölcsönre, és október 5-én végre lezárhatjuk hitelszerződésünket a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). – Nem kívánunk újabb szerződést kötni az IMF-fel, ezzel az Európai Unió fejlett polgárai lettünk – mutatott rá Matolcsy. Ezt egyébként szerinte akkor engedhetjük meg magunknak kockázatmentesen, ha szigorúan teljesítjük a fentiekben ecsetelt vállalásokat. – A három százalék alatti hiány kitűzése történelmi jelentőségű döntés, a rendszerváltozás óta egyetlen kormány sem próbálta meg ezt elérni – jegyezte meg a miniszter. Újságírói kérdésre elhangzott, hogy sok apró, felesleges közigazgatási kiadás megszüntetéséből és a korrupció visszaszorításából várható jövőre az ezermilliárd forintos kiadáscsökkentés, nincs szó azokról a nagymértékű elvonásokról, amelyekről az ellenzéki sajtó írt.
A bankadó bevezetése miatt Magyarországot nem bírálta senki a pénzügyminiszterek minapi találkozóján – szögezte le a tárcavezető. Bár egyelőre még uniós szinten nem sikerült megállapodni a bankadó egységes bevezetéséről, de szerinte október végéig a pénzügyminiszterek dűlőre jutnak ebben a kérdésben, és más országok hamarosan követhetik példánkat. A miniszter továbbá a miniszteri csúcs másik nagyon fontos döntésére hívta fel a figyelmet. A jövőben az Európai Unióban nem a három százalék alatti hiánycél az irányadó, a nullaszázalékos deficitre kell törekedni, sőt többletre, amit a pénzpiacok biztonságos működésére egy alapban különítenének el. Jövőre már büntetik azokat a tagállamokat, amelyek három százalék feletti hiányt érnek el, előbb csak az eurózóna tagállamait, majd minden országot.

Romániát előzi Magyarország egy friss rangsor szerint