Jégkrémet kapnak, majd lőnek a katonák

Varga Klára
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El lehet-e tolni egy olyan dokumentumfilmet, amelynek az a címe: Pekingi punkok? Igen, Pekingben forgatta a filmet Suzanne Messmer és George Lindt, igen, eljutottak a pekingi rock and roll klubokba, a hámló vakolatú lakótelepi albérletekbe, a Tiennanmen térre is. Igen, beszéltek három pekingi punkegyüttes tagjaival, az egyik tehetséges frontembernek még a nagyon jó fej anyukájával is, aki számítógépen hallgatja a fia számait, és el is tudja énekelni. Igen, értették a dalszövegeket, mert a három együttesből kettő angolul énekelt.
De körülbelül azt tették, amit egy hároméves gyerek tenne a kivágós képeskönyvével. Fogtak egy britszász „átlagpunk együttest” és egy jól modellezhető átlagos európai punktörténelmet, mindkettőt körberajzolták az elevenen lüktető pekingi körképen, és kivágták belőle. Vagyis, semmi másra nem voltak érzékenyek a német alkotók a kínai punkok kapcsán, csak arra, hogy miben ugyanolyanok, mintha Angliában lennénk a hetvenes évek második felében. Hogy 1989-ben sokk érte őket a Tiennanmen téri események kapcsán, hogy akkor veszítették el hitüket abban, hogy érdemes beépülni a társadalomba. Arra is emlékeznek a kamera előtt, hogy a tüntetések idején forróság volt, és a tüntetők jégkrémet vittek a katonáknak, akik aztán, amikor parancsot kaptak, közéjük lőttek.
Ezt értik a nyugatiak, és azt is, hogy nem akarnak dolgozni, csak zenélni, inni és szerelmeskedni. (Nyilván mintegy a korábbi generációk helyett is.) És nem érdekli őket a jövő, még az sem, hogy lesz-e családjuk. Olyanokat énekelnek, hogy nincs jövő, meg hogy engedjék be őket, meg engedjék ki őket, amerre menni akarnak (a szociális háló mentén). Sört isznak, dohányoznak, rafináltan egy-két tő vadkendert termesztenek a lakótelepi ház kertjében. (Úgysem tudja rajtuk kívül senki, mi az a tenyérhez hasonló levelű, fura szagú növény.)
Nagyon sok üres dokufilmet láttam már, ez például azért keserít el, mert tudom, hogy Magyarországon milyen nagy formátumú, eredeti alkotókra, előadókra hatott ez a stílus, életérzés, és kik voltak, akik Johnny Rottenékkel fej fej mellett – róluk nem is tudva – ordították a világba egy diktatúra és megszállás idején, hogy Nem kell!
Ha eljönne Magyarországra ez a stáb, a szerencsétlen csirkedaráláson kívül, ami talán igaz sem volt, esetleg arról tudna forgatni, hogy a nyolcvanas években kinek volt szebben belőtt irokéz taraja a pesti éjszakában. Most már azért kezdjük érteni, hogy a Nyugat kivágós-kiszínezős könyve szerint mitől vagyunk mi, magyarok akkora nagy szélsőségesek.
(Pekingi punkok, Duna TV, augusztus 22., 22.40.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.