Hoffmann Rózsa jóvátételt ígért az egyházi közoktatási intézményeknek az elmúlt évek finanszírozási elvonásai után. Az oktatásért felelős államtitkár az iskolanővérek nevelési konferenciáján kijelentette: az új kormány orvosolja azt az igazságtalanságot, amelyet az elmúlt években az egyházi intézmények elszenvedtek, s amelynek során milliárdokkal rövidítették meg őket. Ígéretet tett rá, hogy a kormány fokozatosan törleszti a jogtalan elvonásokat. Hoffmann Rózsa szerint folyamatban van a vatikáni szerződés felülvizsgálata is. Az államtitkár – amint arról a távirati iroda beszámolt – közölte azt is, hogy a tervek szerint mind az állami, mind az egyházi iskolákban az állam magára vállalná a pedagógusok és az őket segítő alkalmazottak bérének finanszírozását. Mivel a bérek az oktatási költségek közel 90 százalékát teszik ki, ezért az önkormányzatoknak csupán az oktatási intézmények működési költségeinek 10-15 százalékát kellene finanszírozniuk a jelenlegi 50 százalék helyett. Az egyházi iskoláknál azonban – jóvátételként – még ezt az összeget is átvállalná az állam.
Hoffmann szerint elfogadhatatlan, megbocsáthatatlan, ami az elmúlt nyolc évben történt az oktatásban, az egész rendszert újjá kell építeni. – Olyan új, szilárd értékrendre építkező, sokszínű iskolarendszert szeretnénk, amelyben minden magyar állampolgár és család megtalálja a helyét. Ebben megkülönböztetett szerep illeti meg az egyházi iskolákat – jelentette ki. Az államosításig az iskolarendszer 60 százalékát a történelmi egyházak tartották fenn, ma ez 6-8 százalék, amit erősíteni kell. Az egyházi intézményekben dolgozó pedagógusok jogállásával kapcsolatban leszögezte: ugyanolyan státus jár nekik, mint a többieknek.
Az idei országos tanévnyitó nevében és helyszínében is más lesz, mint a korábbiak. A I. nemzeti tanévnyitót szombaton rendezik meg Hódmezővásárhely főterén. A szervezők célja, hogy ne egy kiválasztott iskola, hanem az egész ország örömünnepévé tegyék az iskolakezdés pillanatát. A tanévnyitó helyszíne azért Hódmezővásárhely, mert a város önkormányzata az elmúlt évek során az alapjaitól építette újjá a város oktatási rendszerét. Az intézményrendszer újjászervezése során kiemelten fontos célként valósult meg a hátrányos és halmozottan hátrányos gyermekek integrációja. A tanévnyitón köszöntőt mond Lázár János polgármester, és ünnepi beszédet tart Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár. A tanévet Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nyitja meg.
Képmutatás. Nemzeti érdek a cigányság ügyének megoldása. Ezt Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára mondta Bajnán egy konferencián, ahol három Komárom-Esztergom megyei település roma felzárkóztatási programját összegezte a ferences rend. Balog úgy fogalmazott: „Tíz év múlva Borsod-Abaúj-Zemplén megyében minden második ember cigány lesz. Ez azt jelenti, hogy minden második ember inaktív lesz, és semmivel nem tud hozzájárulni a közteherviseléshez.” Hozzátette: a feladat az, hogy ez az előrejelzés ne váljon valóra, mert egy tízmilliós ország nem engedheti meg magának, hogy „700 ezer, uszkve egymillió embert a hátán cipeljen” anélkül, hogy azok bármit be tudnának vagy be akarnának tenni a közösbe. Mint fogalmazott, „ma a cigányügyön egy hatalmas, elsősorban nem cigányokból álló magyar lobbi élősködik”. Liberális hazugságnak és képmutatásnak nevezte, hogy a társadalom többségétől elvárható lenne, hogy egy szülő a gyerekét olyan iskolába járassa, ahol az csak „leszakadni tud”. Balog bírálva a romák integrációjának eddigi gyakorlatát. Úgy vélte, minél több olyan egyházi iskolára lenne szükség, ahol többségében cigány gyerekek tanulnak. (MTI)

Bródy János fia takarít, hogy elüsse az időt a kaliforniai börtönben