Kamattartást szült a jegybanki vita

Az elemzői várakozásokkal összhangban 5,25 százalékon tartotta a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Simor András jegybankelnök tájékoztatójából kiderült, hogy felmerült az emelés javaslata is, hosszú vita és mérlegelés után döntöttek. „Kinevezésem 2013-ig szól” – reagált az MNB első embere azzal kapcsolatos kérdésünkre, hogy a Népszava szerint helyére a kormány Auth Henriket ültetné.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az elemzői előrejelzések egyértelműen az 5,25 százalékos alapkamat tartását valószínűsítették, könnyen előfordulhatott volna, hogy a kulcsot megemeli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa – derült ki Simor András jegybankelnök szavaiból. Az MNB első embere a monetáris ülést követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy hosszú vita és mérlegelés előzte meg a kamattartásról szóló döntést, miután az inflációs előrejelzéseket áttekintették. Egy 25 bázispontos emelés lehetősége merült fel, miközben ugyanilyen mértékű vágásra is tett valaki javaslatot.
A legfrissebb inflációs adatokat a közvélemény csak szerdán ismerheti meg, annyit a nyilvános eseményen megtudhattunk, hogy jövőre és 2012-re vonatkozóan is növelte inflációs előrejelzését az MNB. 2011-ben a korábbi három helyett három és fél százalékos, a jövő év utáni évben pedig 3,4 százalékos lehet az árdrágulás mértéke. – Kettős helyzet előtt állt a monetáris tanács, egyfelől a júliusi kedvező inflációs számok, másfelől az igen kedvezőtlen előrejelzések kapcsán kellett mérlegelnie. A monetáris tanács nagyobb súlyt adott a lefelé mutató kockázatoknak, annak, hogy a fogyasztás és a belső kereslet nem fog jelentősen nőni – magyarázta a döntés hátterét Simor András.
Újságírói kérdésre azt is kifejtette, hogy többek között a forint árfolyamának gyengülésére (a májusi szinthez képest 265-ről 283-ra), a nyersanyagárak emelkedési pályájára és az élelmiszerárak nyomására alapozta az MNB szakértői stábja az inflációs előrejelzések megemelését. Mint ismert, Magyarországon a központi bank inflációs célkövető rendszert alkalmaz, vagyis a fogyasztói árak cél feletti emelkedése a kamatláb növelését vonja maga után. Szakmai vélemények szerint érdekes fordulat, hogy a megemelt inflációs előrejelzés ellenére többségben voltak a monetáris tanácsban a kamattartásra szavazók.
Simor András arra is kitért a sajtótájékoztatón, hogy Magyarország kockázati megítélése javult, ledolgozott valamennyit a hátrányból a Nemzetközi Valutaalap küldöttségének júliusi elutazását követő időszakhoz mérve, a régiós versenytársakhoz hasonlítva viszont romlott. – Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy a monetáris tanács megítélése szerint a kamaton változtatni kelljen – tette hozzá az elnök, akinek a szavaiból azt lehetett kiérezni, hogy indokoltnak tartotta volna az emelést. A jegybank közleményébe továbbra is bekerült az esetleges emelésre való utalás: ha az inflációs kilátások és az ország kockázati mutatói romlanak, szükségessé válhat a kamat növelése.
Idénre továbbra is 0,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol a jegybank, jövőre és az az utáni évre azonban az MNB csökkentette előrejelzését: 3,2 százalékról 2,8-ra, illetve 3,9-ről 3,8 százalékra. Az idei számítások elvégzésénél a pénzintézet szakemberei figyelembe vették a bankadó hatását, ennek ellenére a kitűzött 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycélnál magasabb, 4,3 százalékos deficitet várnak.
A jegybankelnök a Magyar Nemzet azon kérdésére, hogy miként kommentálná a Népszava értesülését, miszerint a kormány Auth Henriket, az MNB korábbi alelnökét ültetné a jegybanki bársonyszékbe, csak annyit válaszolt: „2013 márciusáig szól a kinevezésem”. Az MNB vezérének szakmai teljesítményét korábban élesen kritizáló és leváltását több ízben szorgalmazó Boros Imre közgazdász lapunknak elmondta, hogy kevesen vannak Magyarországon olyan szakemberek, akik alkalmasak lennének ennek a pozíciónak a betöltésére, vagyis rendelkeznek kereskedelmi pénzintézeti és jegybanki tapasztalattal is, illetve nem rontották le hírnevüket a bankkonszolidációkban és az utána következő zűrös pénzügyi ügyletekben játszott szerepükkel.

Optimista Commerzbank. A jegybanknál optimistább elemzést tett közzé a német Commerzbank tegnap. Eszerint Magyarországon az idén 1 százalékkal, jövőre pedig 3,2 százalékkal növekedhet a hazai össztermék (GDP). A második legnagyobb német pénzintézet azt írta, hogy enyhült Magyarország válsága, amelyet saját maga idézett elő június elején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.