Kammerer nem látja a fiatalokat

A különböző szakmai fórumokon valószínűleg heteken, hónapokon át elvitatkoznak az érintettek azon, hogy a magyar férfi kajakosok – a váltót és az ötezer métert leszámítva, igaz, utóbbiban nem is volt előfutam – miért csupán két számban jutottak döntőbe a vasárnap véget ért világbajnokságon. A megannyi vélemény mellé érdemes odatenni a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltánét is, aki belülről, s egyben felülről látja a szakág helyzetét. Ő ugyanis Poznanban is megtette a magáét: kettesben ezer méteren Vereckei Ákossal második lett, ami mellett az is belefért, hogy ötszázon Kucsera Gáborral be kellett érnie a nyolcadik hellyel.

2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A menet közben felszedett hínárral súlyosbított ezer méteres futam, a nem megnyert ezüst, hanem elvesztett arany történetét ismerjük, az ötszázon elért nyolcadik helyét még nem. Ahhoz képest, hogy e távon is a legjobb idővel jutottak döntőbe, csalódás a nyolcadik hely, nemde?
– Ennél jobbra számítottunk. Nyerni szerintem nem volt reális esélyünk, a harmadiktól az ötödik helyig kellett volna befutnunk. A futamot kiugrások miatt csak negyedikre indították el. Az első rajtunk közepes volt, a második és a harmadik kiváló, a negyedik pocsék. Addigra már nagyon feszült voltam, az járt a fejemben, ha még egyszer visszalövik, akkor hagyom az egészet. Erre elrontottuk a rajtot, megpróbáltunk a mezőny után eredni, de ami az erősségünk, az utazó szakasz merő darálás lett, ilyen rossz pályát az idén még nem mentünk. Természetesen nem örülök neki, de a kelleténél nagyobb jelentőséget sem tulajdonítok neki, az ötszáz páros ugyanis már nem olimpiai szám.
– Amelyekben nagyon gyengén teljesítettek a magyar férfi kajakosok, az ötből – ezer méteren egyes, kettes, négyes, kétszázon egyes, kettes – csupán egyben jutottak döntőbe. Storcz Botond szövetségi kapitány azért értetlenkedik, mert ugyanezek a versenyzők az Európa-bajnokságon még kiválóan szerepeltek, mások hullámvölgyet, személyi ellentéteket emlegetnek. Ön szerint mi volt a gond?
– Kemény Dénest idézném, az eredményjelző sohasem hazudik. Be kell látni, ekkora a különbség a világ- és az Európa-bajnokság között. Utóbbit júniusban rendezik, a nemzetközi mezőnyben szinte mindenki a vb-re hegyezi ki a formáját.
– Akkor tehát csak a formaidőzítéssel volt gond?
– Nem hinném, nálunk a többségben már nem volt tartalék. Az a teljesítmény, ami az Eb-n elég, a vb-n már kevés.
– Haladjunk sorjában! Kucsera Gáborral nap mint nap együtt edz, miért nem képes azt nyújtani, mint amire a képességei feljogosítanák?
– Ez nekem is talány. Kucsi Peking után nagy reményekkel vágott neki a szólózásnak, amire minden alapja megvolt, hiszen 2008-ban, az olimpia előtt második lett az Európa-bajnokságon. Akkor az csak kalandnak tűnt, talán nem tud megbirkózni azzal a teherrel, hogy csak rajta nyugszik a felelősség. A vb-re ráadásul nem is tudott kellőképpen ráhangolódni, mert felmerült, hogy beül a négyesbe, amiből végül mégsem lett semmi.
– Kucsera korábban már legalább bizonyított, nála talán inkább az elhatározás hiányzik. De mi van a fiatalokkal, akiknek idén is felemásra sikeredett az áttörésük?
– Fiatalok? Azok, akiket így neveznek, nemhogy kivétel nélkül elmúltak húszévesek, már a huszonöthöz vannak közelebb. Jómagam már 1994-ben, tizenhat évesen hatodik voltam ezer méteren az országos bajnokságon, pedig nem akármilyen kajakosok végeztek előttem: Borhi Zsombor, Szijjártó István, Csipes Ferenc, Fidel László, Ábrahám Attila, Antal Zoltán. Egy év múlva harmadik voltam, 1996-ban én indultam az olimpián, 1997-ben világbajnok négyesben ültem Storcz Botonddal és Vereckei Ákossal. Storcz amúgy abban az évben, 22 évesen egyesben ötszázon és ezren is végigverte a világot, Vereckei 1998-ban huszonegy évesen szintén egyéni világbajnok volt. Mi akkor még valóban fiatalok voltunk. De említhetném Csipes Ferencet és Gyulay Zsoltot, akik húszévesen már szintén a legjobbak közé tartoztak. Ismerek egy kimutatást, aligha véletlen, hogy az olimpiai bajnok férfi kajakosaink átlagosan húszévesen már világbajnokságon indultak. Én huszonhárom évesen már azt kaptam meg, hogy öreg vagyok. 2001-ben ezer méteren Storcz és Kökény Roland mögött harmadik lettem a válogatón, a szabályok szerint elméletileg elindulhattam volna a szegedi nemzetközi versenyen, ami akkor még nem volt Világkupa. Angyal Zoltán szövetségi kapitány azonban a nálam két évvel fiatalabb Bethlenfalvi Istvánt nevezte be, mondván, övé a jövő.
– Mindezzel azt akarja mondani, hogy a mostani fiatalok, avagy rendben, a huszonéves generáció tagjai önökhöz képest nem elég tehetségesek?
– Nem. Ám a mostani versenyeztetési forma szerintem teljesen téves. Ha én dönthetnék, az U23-as korosztályt rögvest eltörölném, maximum az U20-asoknak rendeznék világversenyt. A mai fiatalok ugyanis óhatatlanul elkényelmesednek. Huszonegy-két évesen beérik azzal, hogy U23-as Eb-t, vb-t nyernek, pedig az a mezőny fényévnyire van a felnőttől. Huszonnégy évesen aztán jön a nagy kiábrándulás. A tizennyolc, tizenkilenc éves kajakosoknak már a felnőttekkel kellene csatázni, ezzel szemben, ha közösen edzünk, nem látom őket, mert hogy mögöttem lapátolnak. Ami nekem elvileg jó, hiszen ahogy telnek-múlnak az évek, lassan azt mondom, még Rió is beleférhet a pályafutásomba, imádott sportágam érdekeire gondolva ugyanakkor vérzik a szívem.
– Egyelőre csak Londonig tekintsünk előre. Mik a tervei?
– A Vereckei Ákossal alkotott párosunk kiállta a próbát, nincs okom aggódni. Sose titkoltam, egy jó négyesben látnék fantáziát, jövőre valamelyik Világkupán talán érdemes volna kipróbálni. Ám a vb-n már abban a számban akarok indulni, mint az olimpián. A 2008-as év megtanított arra, hogy az utolsó pillanatokban tilos kísérletezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.