Lánctartozás: új törvény kell

A közbeszerzési törvény módosításával csökkent a lánctartozások kialakulásának veszélye az állami megrendelések esetén. A szakma képviselői az intézkedést kevésnek tartják, s a büntetési tételek súlyosbítását, a büntető és polgári törvénykönyv átírását szeretnék. Jelenleg készítik a kormány számára benyújtandó részletes javaslataikat.

Hajdú Péter
2010. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly kerékkötői a lánctartozások – különösen az építőipar területén – a gazdasági kilábalásnak, hiszen egyetlen megbízhatatlan vagy rosszhiszemű cégnek „köszönhetően” akár több tucat vállalkozás is csődközelbe kerülhet. A magyar vállalkozások tőkeszegénységük miatt ugyanis alig-alig rendelkeznek annyi tartalékkal, amely átsegítené őket a nehéz hónapokon, a véglegesen kieső bevételek így végzetesek lehetnek a számukra. A jelenlegi gazdasági helyzetben pedig, amikor szigorodtak a hitelfeltételek, még az időleges segítséget jelentő kölcsönhöz sem nagyon jutnak hozzá.
Bár a közbeszerzési törvény módosítása – eszerint az állami megrendelések esetében a fővállalkozó csak akkor jut a pénzéhez, ha kifizette alvállalkozóit – valamelyest segített a tartozási lánc felszámolásában, de végső megoldást nem jelent – mondta el lapunknak Szemán György, a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke. – Olyan komplex törvénycsomagra van szükség, amely módosítja a büntető és a polgári törvénykönyvet. Amíg ugyanis az alvállalkozók anyagait, szolgáltatását felhasználó, de ki nem fizető vállalkozók nem érzik komoly büntetés fenyegetését, nem fog változni a helyzet. Egy bolti lopást a jelenlegi törvények egyértelműen lopásnak minősítenek, ezzel szemben egy alvállalkozó számára ki nem fizetett számla esetében erről szó sincs. Vagy azt is kérdezhetném, hogy a ki nem fizetett, de beépített anyag esetén miért nem beszélünk orgazdaságról?
A megfelelő törvények megszületése esetén megszűnne az a jelenlegi helyzet, amikor egy offshore cég tucatjával hoz létre magyarországi székhelyű vállalkozásokat már eleve azzal a céllal, hogy bizonyos idejű működést követően az alvállalkozók kifizetése nélkül csődbe vigye azokat, majd háborítatlanul élvezi az elcsalt hasznot – hangsúlyozta Szemán György.
– Arra lenne szükség, hogy a gazdasági bűncselekményekről szóló törvény, hasonlóan egy egyszerű bolti lopáshoz, ugyanúgy nevén nevezze és lopásként szankcionálja a ki nem fizetett számlákat, s az elkövető legkevesebb ugyanazt érezze, mint az egyszerű bolti tolvaj.
Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy a szakmának a változtatással kapcsolatos részletes elképzeléseit már az előző kormányokhoz is eljuttatták, de érdemi intézkedés nem történt. Azt viszont üdvözölte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a szakma szervezeteit: munkabizottságban dolgozzák ki a lánctartozások megszüntetésével kapcsolatos javaslataikat. Tájékoztatása szerint hamarosan öszszegzik, s a kormány elé terjesztik javaslataikat, s azok felhasználásával remélhetőleg hamarosan megszületnek a szükséges törvénymódosítások. Erre a lehető legsürgősebben szükség lenne, mert a tőkeszegény hazai mikro-, kis- és középvállalkozások ereje fogytán.
Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdasági államtitkára megerősítette Szemán György szavait, s hozzátette, miután szakembereik részt vesznek az egyeztetéseken, a várhatóan szeptemberben a kormány elé kerülő szakmai javaslatok alapján a szükséges törvényi változtatások már a jövő évben életbe léphetnek. Részletes elképzeléseikről a szakmai javaslatok elkészültéig nem kívánt nyilatkozni.
A mindennapok tapasztalatait firtató kérdésünkre Zrinszkyné Éles Mónika, az Opten Kft. munkatársa kifejtette: – A közbeszerzési törvény módosítása óta olyan rövid idő telt el, hogy annak hatásairól nincsenek adataink. Azt várjuk, hogy a kifizetésekre vonatkozó új szabályok jelentősen javítják az állami megrendelésre dolgozó kis- és közepes vállalkozások pozícióit. A szakértő hangsúlyozta, hogy tapasztalataik szerint a szabad piacon dolgozó, cégbedöntésre szakosodott vállalkozások igen jól körülhatárolhatók, ezért érdemes utánanézni a megbízónak, mielőtt egy-egy nagyobb munkát elvállal a kisvállalkozó. Ugyanakkor problémaként említette, hogy tavaly decemberben kivették a cégnyilvántartásból a cégalapító magánszemélyek lakcímét, ami megnehezíti a cégek, illetve az egy kézben összpontosuló cégháló azonosítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.