Tesekkürler! – köszöni meg Demeter György ékes törökséggel a pincérnek a roston sült tengeri sügért. A Fenerbahce-elnökség törzshelyén vacsorázunk, a hatalmas kivetítőn a férfi kosárlabda-világbajnokság Törökország–Szerbia elődöntője megy. Az 51 éves röplabda-szakember tizenegyedik évét tölti Törökországban, ma már perfektül beszéli a nyelvet, amit nem sok külföldi edző mondhat el magáról a durván 73 milliós, hatalmas országban. „Annak idején négy évet játszottam a Ziraat Bankasi csapatában, majd edzőként az Erdemirsport irányítottam, most pedig a Fenerbahcénak vagyok az edzője. Kötelességemnek éreztem a török nyelv elsajátítását, nem volt nehéz dolgom, végtére is rokon nép rokon nyelve. A kapi az kapu, az elma az alma, a balta az balta, és a nyelvtan is hasonló” – magyarázza Demeter, aki 2007 decemberében távozott a magyar válogatott éléről, mert természetesnek vette, hogy ha a vezetőség, amely őt szerződtette, megbukott, neki is vennie kell a kalapját. Más kérdés, hogy az új vezetőktől egyetlen marasztaló telefonhívást sem kapott, olyan könnyedén mondtak le róla, mintha itthon hemzsegnének a sztáredzők.
„Megbecsülnek, szinte a tenyerükön hordoznak a Fenernél, itt van a lakásom a sportcsarnoktól ötven méterre, nincs is szükségem gépkocsira – folytatja Demeter. – A fél török válogatott mellett két szerb olimpiai bajnokunk van, Vladimir Grbics mellé az idén leigazoltuk Ivan Miljkovicsot, továbbá a kubai játékmestert, Leonel Marshallt. A BL legjobb négy csapata közé jutás a cél, ha sikerülne, edzői pályafutásom legnagyobb szakmai bravúrjaként emlegetném.”
Rátgéber már járt ott, ahová Demeter és a röpisek vágynak – háromszor a Péccsel, egyszer a Szpartak Moszkvával, sőt, az oroszokkal tavaly Salamancában fel is emelhette az Euroliga-serleget. Egy másik külön versenyben azonban még akad mit behoznia az újvidéki trénernek – kettejüknek együttvéve húsz bajnoki címe van (edzőként), de neki „csak” kilenc, valamennyi a Péccsel, míg kollégájának már tizenegy (Kaposvár, Erdemirspor, Kazincbarcika, Fenerbahce).
„Nem lesz könnyű dolgom – mereng a 44 éves, vajdasági születésű mester, aki tavaly ősszel zilált körülmények között távozott a szövetségi kapitányi székből. – Egyfelől emberes feladat az Euroliga Final Fourba jutás, még olyan klasszisokkal is, mint az amerikai Diana Taurasi, az ausztrál Penny Taylor, a cseh Hana Machová, a magyar Vajda Anna, a montenegrói Ivana Matovics és a török válogatott négy kiválósága, másfelől Demeter Gyuri olyan helyeket ismer itt, Kadiköy és Fenerbahce között a tengerparton, amelyek étlapjának felderítése legalább akkora kihívás, mint megnyerni az Euroligát.”
Rátgéber a Boszporusz partján is délszláv másodedzőt vett maga mellé, mint korábban Moszkvában, s ott is, itt is milliárdos tulajdonos állta a cechet; Aziz Yildirim, a Fener elnöke – úgy hírlik – megannyi NATO-bázis felépítésével alapozta meg mesés vagyonát. „Bárkivel is beszéltem, mindenki megnyugtatott: legkésőbb az idény végére egyetlen lírával sem szoktak adósak maradni. Azonban mégis van, ami aggaszt: ha a klub zászlóshajója, a futballcsapat kikap, az elnök úrhoz állítólag senki sem meri bevinni aláírásra a kifizetésekről intézkedő dokumentumot. Nos, szombaton Kayseriben 2-0-ra alulmaradt a Fener. Még szerencse, hogy van némi tartalékom…”

Itt a megrázó felvétel arról, ahogy a tatabányai áruházban betörik egy férfi fejét - videó