Már a gyógyszert sem tudják kifizetni

Minden második krónikus beteggel előfordul, hogy nem tudja kiváltani a receptre felírt gyógyszerét, mert nincs rá pénze – derült ki egy most készült felmérésből.

Munkatársunktól
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran előfordul, hogy a betegek nem tudják kiváltani a vényköteles orvosságukat, mert az túl drága – derül ki egy krónikus betegek körében készült kutatásból. A Szinapszis Kft. felmérése szerint minden második beteggel előfordul, hogy nem tudja kifizetni a receptre felírt gyógyszerét. Ez a válaszadók 13 százalékával rendszeresen, 43 százalékukkal ritkán fordul elő. Rosszabb a helyzet az alacsony, ötvenezer forintnál kisebb jövedelemmel rendelkezők körében: 27 százalékuk rendszeresen otthagyja valamelyik medicinát a patikában, mert nem tudja kifizetni. További 52 százalékukkal ritkán ugyan, de megesik ez. Gyakran ki sem váltják a szükséges tablettát, akik öt vagy annál több betegségben szenvednek.
A krónikus, azaz tartós betegségben szenvedők 22 százaléka tapasztalja, hogy a gyógyszerész magától ajánl fel helyettesítő szert a recepten lévő készítmény helyett. A felajánlás gyakrabban hangzik el, ha a vásárló több krónikus betegségben szenved, és összességében sokat költ vényköteles gyógyszerekre. Csakhogy a betegek gyakran ragaszkodnak a már bevált készítményhez: a páciensek több mint fele – 51 százaléka – soha nem kérdez rá, létezik-e a felírt gyógyszernél olcsóbb, helyettesítő készítmény. A csere lehetőségéről egyébként a fiatalabbak valamelyest gyakrabban érdeklődnek, mint az idősek. A megkérdezett, receptköteles gyógyszert folyamatosan alkalmazó krónikus betegek háromnegyede saját bevallása szerint mindig úgy szedi a medicinákat, ahogy azt az orvos előírta. Huszonhárom százalékukkal előfordul, hogy az előírt dózist módosítja, míg 2 százalékuk nem tartja be az orvos utasításait.
A terápián módosító betegek 56 százaléka jellemzően csökkenti az előírt napi dózist, 41 százalékuk aktuális állapotától függően növeli vagy épp csökkenti azt. A módosítás legfőbb oka, hogy a beteg jobban érzi magát. Sokan vannak azok is, akik a folyamatos gyógyszerszedést ellenzik, míg mások gazdaságossági okok miatt változtatnak az adagon, mondván, hogy a gyógyszer így tovább tart. A dózismódosító betegek 63 százaléka nem egyeztet orvosával a változtatásról. Legkevésbé a hatvan fölötti korosztály szokott eltérni az előírt terápiától, míg azt leggyakrabban a 40–49 évesek szegik meg.

Adatbázis. Egységes központi adatbázissal segítené az orvosok elhelyezkedését, az egészségügyi munkaerő-közvetítést a kormány. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a Hír TV-nek elmondta: az intézkedés az első lépése az egészségügyi életpályamodell kialakításának. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalban őszre jöhet létre egy erőforrás-stratégiai központ, amelybe bevonják a munkaerőt kereső kórházak és az önkormányzatok mellett a képzési intézményeket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.