Még nem ad hitelt a bank

Miközben a bankok azt hangoztatják, hogy a cégek egyre könnyebb feltételekkel és egyre olcsóbban jutnak hitelhez, a lapunknak nyilatkozó vállalkozók egyáltalán nem érzik a javulást. – Az építőiparban és a mezőgazdaságban katasztrofális a helyzet – állítják. Kevesen tudják előteremteni a hatalmas fedezeteket.

Csécsi László
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyitva vannak a hitelcsapok a cégek számára – hangoztatják a pénzintézetek. A vállalkozások jelentős része ennek ellenére úgy érzi, hogy hiába fordul a bankokhoz, azok nem hajlandók kölcsönt nyújtani a számukra. A hitelintézetek általában arra hivatkoznak, hogy túl rizikós a vállalkozások működése, ezért nem valószínű, hogy vissza tudják fizetni a tartozást. A lapunknak nyilatkozó vállalkozók szerint az állami konstrukciókon, például Széchenyi-kártyán kívül alig van lehetőség forgóeszközhitelre, a beruházások háttereként használható nagyobb összegű kölcsönökre pedig csak néhány kivételesen jó helyzetben lévő cégnek van lehetősége.
Mészárosné Győrvári Bella, a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) alelnöke közölte: az építőiparban és a mezőgazdaságban a legrosszabb a helyzet. Ezekben a szektorokban a cégek jelentős része még mindig a régebben felvett kölcsönök törlesztésével küszködik, ezért bele sem mernek gondolni egy újabb hitel felvételébe. Ráadásul a bankok is alaposan megnézik, hogy melyik szektorban tevékenykedik az adott vállalkozás, és a kockázatosabb területen működőket szinte áthághatatlan akadályok elé állítják. Ennek ellenére az alelnök elképzelhetőnek tartja, hogy a nagyobb cégek egy része valamivel jobban áll, és ezek a vállalkozások könnyebben kaphatnak hitelt.
Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke szerint egyelőre nyomát sem látják a vállalkozások a könnyítéseknek. A bankok még jelenleg is hatalmas, többszörös fedezetet kérnek a kölcsönökért, ráadásul az nem is elég, ha a fedezet értéke megfelel a kívánalmaknak. – Ha a felajánlott ingatlan olyan helyen fekszik, ahol nagyon kicsi a forgalom, ezért nehéz túladni rajta, akkor a bankok nem fogadják el – jegyezte meg Vadász György. A szakember szerint azok a cégek vannak a legnehezebb helyzetben, amelyek olyan szektorokban működnek, amelyekben nagyon elharapództak a lánctartozások. Ezek közé tartozik többek között az építőipar és a kiskereskedelem.
– A magyar kis- és közepes vállalkozások helyzetét jól példázza, hogy néhány éve még vonzók voltak a külföldi befektetők szemében. Az iparszövetséget akkoriban gyakran keresték meg külföldi üzletemberek azzal a céllal, hogy magyarországi cégbe fektetnének – jegyezte meg Vadász György. Mára ezek a befektetők eltűntek, és nem csupán a válság miatt, hanem azért, mert túl kockázatosnak tartják a gazdasági környezetet.

Kómában a lízingpiac. Jelentős visszaesést szenvedett el a lízingpiac 2010 első fél évében. A finanszírozott összeg 27 százalékkal, 142,7 milliárd forintra esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, a szerződések száma pedig 29 százalékkal csökkent. A szektorra kivetett bankadó és a nehéz gazdasági körülmények miatt csak 2013 után állhat vissza a piac a válság előtti állapotra – közölte a Magyar Lízingszövetség. Ugyanakkor az idei esztendő második negyedéve visszafogott optimizmusra adhat okot; a flotta, a gép- és a haszongépjárművek területén ugyanis enyhe növekedés figyelhető meg 2010 első három hónapjához képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.