Moszkva célja az elveszített globális súly visszaszerzése

Oroszország a Szovjetunió szétesése óta a túlélésre koncentrál, azért küzd, hogy befolyásos hatalom maradjon. A fő feladat még mindig a belső stabilitás megteremtése, illetve megőrzése, az állam erősítése, a gazdaság versenyképessé tétele, a világpolitikai befolyáshoz elengedhetetlen alapok megszilárdítása. A lényeg, hogy Oroszország visszaszerezze elveszített globális súlyát. A diplomácia is elsősorban ennek segítését tűzi ki célul – utasítja el az orosz külpolitika irányváltásáról felröppent találgatásokat lapunknak Szergej Mihejev politológus, a moszkvai Politikai Technológiák Központjának alelnöke.

Stier Gábor
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dmitrij Medvegyevnek a nyári nagyköveti értekezleten elmondott beszédéből elemzők az orosz külpolitika prioritásainak változására következtetnek. Egyetért azokkal a véleményekkel, miszerint Moszkva figyelme elfordult az úgynevezett közelkülföldről?
– Úgy vélem, a posztszovjet térség továbbra is az orosz külpolitika első számú prioritása, kiemelt érdekszféra. Nagyon sok függ attól, miként alakulnak a kapcsolataink a közvetlen szomszédsággal. Az elnök említett felszólalásán kívül semmi nem utal arra, hogy e térség háttérbe szorulna az orosz külpolitikai gondolkodásban, s Oroszország nem is engedheti meg magának, hogy feladja pozícióit e számára stratégiailag fontos régióban.
– Medvegyev elnök azonban egyértelműen máshová helyezte a hangsúlyokat…
– Medvegyev most egyfajta második peresztrojkában gondolkodik, s e kísérlet középpontjában az amerikai és európai kapcsolatok normalizálása áll. Úgy gondolom azonban, hogy ez csupán egy kísérlet arra, hogy a húsz évvel ezelőtti mintára Moszkva kihasználja az enyhülésben rejlő előnyöket. Ám amíg egykor a Nyugat csak játszott, míg Gorbacsov komolyan gondolta a nyitást, amelynek következtében Moszkva lényegében ellenszolgáltatás nélkül adott fel komoly pozíciókat, addig most mindkét fél játszik. Amit talán Moszkva az orosz– amerikai játszmából, az úgynevezett újrakezdésből kihozhat, az a kapcsolatok javulása Európával. Ez ugyanis elképzelhetetlen az Egyesült Államok valamiféle jóváhagyása nélkül, amihez viszont elengedhetetlen az orosz–amerikai viszony normalizálódása.
– Utalt az Európához fűződő viszony javításának fontosságára, ugyanakkor másokkal egyetemben Moszkva mintha éppen a másik irányba, Ázsia felé fordulna. Mi lesz így a sokat emlegetett európai elkötelezettséggel?
– Nincs szó többről, minthogy az orosz diplomácia igyekszik kihasználni mindegyik relációban a benne rejlő lehetőségeket, Ázsiában pedig nagyon sok a tartalék. Az ország modernizációs célkitűzései szempontjából azonban elsősorban a nyugati kapcsolatok erősítése a legfontosabb. Ezen belül is kézenfekvő az együttműködés hatékonyabbá tétele az Európai Unió országaival. Ez azonban nem érdeke Amerikának. Oroszország és Európa nyugati felének a közeledése ugyanis sok tekintetben feleslegessé téve a szoros transzatlanti együttműködést, gyengítené az unió és az Egyesült Államok közötti szálakat. Ez a helyzet tehát kellemetlen Washington számára, s mindent meg is tesz azért, hogy Európa két pólusa között a feszültség fennmaradjon. Ezt a bizalmatlanságot hivatott megszüntetni Medvegyevnek a kollektív európai biztonságról szóló javaslata, amely erősítené Oroszország biztonságát nyugati irányban, ugyanígy csökkentené Európa biztonsági kockázatait kelet felől. Ebben az új helyzetben nem egymásra kellene figyelni, s jobban lehetne koncentrálni az olyan belső kihívásokra is, mint például a modernizáció. Ebben a törekvésében Moszkva elsősorban az úgynevezett régi Európára, Párizsra, Berlinre és Rómára számít.
– Tovább erősítheti az európai irányt az orosz külpolitikai gondolkodásban, hogy Ázsia nemcsak lehetőséget, hanem komoly kihívást is jelent…
– Ez így van. Különösen Kína. De kihívás nemcsak Moszkvának, hanem Európának is, amely egyelőre nem fogja fel, hogy Oroszország e szempontból számára előretolt helyőrség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.