Jót tesz az M&A (cégfelvásárlási és -összeolvadási) aktivitásnak a válságot követő konszolidáció Európában és idehaza is: felgyorsul az iparági normalizálódás, s ezzel a vállalatfelvásárlások ismét lendületet kapnak. A kormánynak a kis- és középvállalkozások (kkv-k) iránti barátságos gazdaságpolitikája pedig elindíthatja azt az egészséges folyamatot, amelynek révén e vállalati kör előbb pénzügyi, majd szakmai befektetőkre találhat – szögezte le tegnapi közleményében a DLA Piper.
– Elfogyóban a finanszírozók türelme a válság miatt likviditási nehézségekkel küzdő kis- és középvállalkozások iránt, ami a piaci pozíciójukat erősíteni kívánó életképesebb szereplőknek kedvez – hangsúlyozta Posztl András, a DLA Piper ügyvezető partnere. Hozzátette: a jelenlegi helyzet egyes piacokon alkalmas az erőviszonyok átrendezésére is, a kisebb szereplők sokszor feladni kényszerülnek pozíciójukat a nagyobbak javára. Mindez azt eredményezi, hogy egyes piaci szereplők a kivonulás mellett döntenek, ami a piaci koncentrációhoz vagy új pénzügyi befektetők megjelenéséhez vezet.
A gazdasági helyzet normalizálódásának első jelei a válság kitörése óta óvatos befektetőket arra ösztönözték, hogy a kedvező piaci pozíciókat kihasználva növeljék befolyásukat Európában. „Magyarországon három szegmensben tapasztalható élénk M&A-aktivitás: az élelmiszer- és takarmányfeldolgozó, az FMCG- (gyorsan forgó fogyasztási cikkek) s az energiaágazatban.
A befektetők kilétét illetően idehaza is érvényesül az az egész Európára jellemző tendencia, hogy főként a válságot kevésbé megszenvedő, sok szabad forrással rendelkező országok befektetői aktívak a vállalatfelvásárlási piacon. Kína, Brazília és India fejlődő gazdaságát kevésbé érintette a válság, a kedvezőtlen hatásokon gyorsabban túllendültek, s a finanszírozáshoz szükséges hitelhez is olcsóbban tudnak hozzájutni, mint más országok befektetői. E vállalkozások a magyar cégeket reális célpontnak tekintik, s a hazai piacon szerzett tapasztalatokat felhasználva továbblépést terveznek a többi kelet-közép-európai ország piacára.
A magyar kkv-k negyede kívánja növelni alkalmazottai számát a következő egy évben, s harmaduk a dolgozói bérek emelkedésével számol – derült ki a K and H Bank hétszáz kkv-vezető megkérdezésével végzett felméréséből. A bank tegnapi közleménye szerint a válaszolók 24 százaléka tervezi új munkatárs felvételét, 63 százalékuk nem készül sem létszámcsökkenésre, sem növelésre, s csupán a vállalkozások 8 százaléka helyez kilátásba egy éven belül leépítést. Kedvezőek az eredmények a munkabérek növekedését illetően is, hiszen a vállalkozások 31 százaléka véli úgy, hogy ágazatán belül emelkednek a dolgozói bérek.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor