A nagy sikerű úszó Eb után, napra pontosan három hét múlva újra nagyszabású világversenynek ad otthont Budapest, és a triatlon-világbajnokság – az elit szintjén egészen pontosan a vb-sorozat záró állomását jelentő Grand Final – több szempontból is különlegesnek ígérkezik. Ez lesz az első környezettudatos, „zöld” triatlon-világbajnokság, amelyen a profik mellett az amatőrök is elindulhatnak, és a sportolók a főváros szívében kialakított pályán versenyeznek majd. Az úszást a Lágymányosi-öbölben bonyolítják le, ezután a kerékpározásra és a futásra a budai, majd a Lánchídon áthaladva a pesti rakparton kerül sor, a befutó pedig a Roosevelt téren lesz. A mezőny így a budai vár és a Parlament mellett is elhalad, és a versenyek messzire viszik Budapest hírét a nagyvilágba. A vb-ről ugyanis huszonöt televíziós csatorna közvetít, és a képek közel 180 ország 200 millió nézőjéhez jutnak el.
A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Kuttor Csaba szerint a pálya nem különösebben technikás, de gyors, és kerékpáron több szakaszon sem árt az óvatosság. Különösen a Parlamentnél és a bazilika környékén, ahol több kanyarkombinációt is meg kell tenni. „A belvárosban kerékpáron és futva is több kört tesznek meg a versenyzők, fantasztikus hangulatra számíthatnak, ami mindenképpen ösztönzi majd őket” – véli a szakvezető.
Az elitversenyben természetesen indulnak a földkerekség legjobb triatlonistái. A férfiak pontversenyében hat állomás, Sydney, Szöul, Madrid, Hamburg, London és Kitzbühel után az olimpiai bajnoki címvédő német Jan Frodeno vezet, a nőknél a pekingi bronzérmes ausztrál Emma Moffatt áll az élen. Utóbbi egy tiszaújvárosi edzőtábor után rövid kitérőt tett Budapesten, hogy szemrevételezze a pályát, ami elnyerte a tetszését. Moffatt 2009-ben hazai közönség előtt lett világbajnok, s címvédésre készül. „A világbajnoki cím elnyeréséhez folyamatosan, egész évben jól kell teljesíteni. A különböző állomások azonban érdekessé teszik a vb-sorozatot, és így sokkal izgalmasabb is a verseny” – mondta el véleményét a lebonyolításról az ausztrál klasszis.
Fővárosunk nemcsak a vb-sorozat döntőjének ad otthon, hanem a 2010-es aquatlon-, U23-as, junior-, paratriatlon- és a korosztályos világbajnokságoknak is. Utóbbiakat age-group rendszerben, ötévenként meghatározott korcsoportokban rendezik. Ezekre bárki nevezhetett, és az érdeklődés igen jelentős. Mindent egybevéve az öt nap során hozzávetőleg ötezren állnak rajthoz!
A vb költségvetése megközelítőleg 400 millió forintra rúg, amiből ugyan információink szerint húszmillió hiányzik, ám ez az ötszázalékos mínusz nem veszélyezteti a lebonyolítást. S a szervezőbizottság azoknak a lehetséges szponzoroknak sem tesz szemrehányást, amelyek inkább az árvízkárosultak megsegítésére csoportosították át támogatásukat.

Folytatódik az M9-es autópálya építése