Úgy tudjuk, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fegyelmi bizottsága ma dönt a Debrecenről. Mint ismert, az Európa-liga selejtezőjében, a negyedik forduló visszavágóján Máté Péter a 90. percben úgy lépett pályára a bolgár Liteksz Lovecs ellen, hogy hivatalosan nem volt benevezve a találkozóra. Így a DVSC hiába nyert 2-1-re, összesítésben pedig 4-1-re, s jutott fel az Európa-liga főtáblájára, az UEFA vizsgálatot indított. Amit azért is meg kellett tennie, mert a Liteksz megóvta a találkozót.
Nagy a tétje, hogy ma hogyan dönt az UEFA. Anyagilag, szakmailag és erkölcsileg egyaránt. Ha lemarad a sorozatról, durván 250 millió forint nyereségtől eshet el a magyar bajnokcsapat – amely az NB I rangadóján vasárnap este 3-1-re verte a nagy rivális Videotont –, s az összeg még növekedhet is, ha jól szerepelne a csoportkörben. Legalább további hat színvonalas nemzetközi kupatalálkozó a játékosok fejlődését is szolgálná, a kizárás pedig nemcsak a klubra, hanem az egész magyar labdarúgásra árnyat vetne.
Egyelőre csak annyit tudunk, hogy a Liteksz óvása alakilag megfelelt a követelményeknek, a Debrecen pedig pénteken postázta ügyvéd segítségével formába öntött levelét az UEFA-nak az esettel kapcsolatban. Ennél valamivel többe is belekapaszkodhatunk. Három évvel ezelőtt éppen a Liteksz követett el hasonló, sőt ennél súlyosabb vétséget. 2007-ben az UEFA-kupa első selejtezőkörének visszavágóján a máltai Sliema Wanderers ellen Ivelin Popov játszott úgy, hogy a neve nem szerepelt a csapatlistán. Mi több, Popov nem az utolsó percben állt be, s gólt is rúgott. Az UEFA mégis úgy értékelte, hogy a Liteksz csak adminisztrációs hibát követett el, nem semmisítette meg a 4-0-s végeredményt, s csak háromezer eurós pénzbírságot szabott ki.
Ellenpéldaként felidézhetjük, hogy az idei sorozatban, az Európa-liga-selejtező első fordulójában a Győr–Atirau mérkőzést viszont már a kezdés előtt 3-0-ra a magyar együttes javára igazolta az UEFA, mert a kazahoknál Gradimir Crnogorac ugyancsak jogosulatlanul lépett pályára. A DVSC mentségére felhozható, hogy Crnogorac esetében nem csupán adminisztrációs hiba történt, a bosnyák védő eltiltás alatt játszott, ami súlyosabb megítélés alá esik.
Ám ezen esetek arra is rávilágítanak, a szabályozás nem egyértelmű, a döntés a sportdiplomáciának is teret enged. Nehéz lenne eldönteni, hogy ezen a téren a magyar vagy a bolgár vonal az erősebb, avagy gyengébb.

Erdő Péter megszólalt, ezt mondta a Szentatyáról