Szentpétervári fotósiker

Tóth György Balogh Rudolf-díjas fotóművésznek, a 2008-as év Magyar Fotográfia nagydíjasának az alkotásai láthatók augusztus 28-ig a szentpétervári Rosszfoto, vagyis az orosz állami fotóközpont galériájában. A 2002-ben létrehozott intézmény két másik kiállítását is a magyar fotográfiának szentelte az elmúlt hónapokban André Kertész, Brassai, Moholy-Nagy László, Munkácsi Martin, Robert Capa munkáit mutatva be.

P. Szabó Ernő
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez volt az első komoly magyar fotográfusi megjelenés Oroszországban – mondja Erdész László, a szentendrei Erdész Galéria tulajdonosa, aki Victor L. Menshikoff műgyűjtővel együtt részt vett a Tóth-kiállítás megszervezésében. A Rosszfoto a világ számos jelentős fotóművészének a műveit kiállította, mielőtt a XX. század nagy magyar fotóteljesítményei is sorra kerültek.
Zahar Kolovszkij, a központ vezetője maga is jó fotográfus, a klasszikus értékek mellett szisztematikusan tanulmányozza a kortárs teljesítményeket is. A kapcsolat közte és az Erdész Galéria, illetve az ott kiállító Erdész and Makláry Fine Arts között a tavalyi moszkvai Art Fairen alakult ki, de az orosz intézmény együttműködik a Magyar Fotográfiai Múzeummal és a budapesti Mai Manó Házzal is.
A klasszikus értékeknek szentelt kiállítás már bezárt, Tóth György tárlata azonban a hónap végéig várja a látogatókat, mégpedig a hét minden napján. Oroszországban nagy becsülete van a fotóművészetnek, mondja a művész, aki egyébként meglehetősen hosszú, de kifejező címet adott tárlatának: A női test szépsége, a női lélek kifürkészhetetlensége és különböző megjelenési formája az, amelyen keresztül el tudom mondani, mi van bennem. Kikerült a falra Tóth vallomása is, amely szerint „Tarkovszkijtól tanultam harangot önteni”, s szerepel a bemutatott művek között a Lolita című felvétel is, amely Nabokov és a magyar fotográfus munkássága közötti izgalmas érintkezési pontot jelent. Egyébként maga a fotóközpont is olyan helyen van, amely irodalmi, kulturális vonatkozásokban gazdag. A szép szecessziós épület abban az utcában áll, amely a Téli Palotától indul, s amelyben Csajkovszkij, Dosztojevszkij, Nabokov is élt.
Több kritika, filmhíradó foglalkozik a kiállítással, amelynek sikerét az is jelzi, hogy a művek ősszel valószínűleg Moszkvában és Novgorodban is közönség elé kerülnek. A kölcsönösséget jelzi, hogy a Rosszfoto a novemberi budapesti Art Fairen Magyarországon még soha be nem mutatott Rodcsenko-fotókat állít ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.