Tízezrek a pápai misén Skóciában

Tegnap reggel tíz órakor leszállt Edinburghban a pápa repülőgépe, és ezzel megkezdődött XVI. Benedek történelmi látogatása Nagy-Britanniában. Az egyházfő lelkes fogadtatásra talált Skócia fővárosában, de a biztonsági intézkedések rendkívül szigorúak voltak. A pápa meghívását sokan ellenezték, és senki sem felejtette el a negyedszázaddal ezelőtti merényletet II. János Pál ellen Rómában.

Jotischky László
2010. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem örülnek. Míg a legtöbb brit lap üdvözli a pápai látogatást, a Guardian ötvenöt aláírással közöl levelet, amely elítéli a vizitet. Harcos ateisták azzal a gondolattal álltak elő, hogy a pápát le kellene tartóztatni. Ezt persze senki sem veszi komolyan, de tény, hogy a felmérések szerint a többség nem bánja ugyan XVI. Benedek látogatását, de nem is örül neki. Sokan kifogásolják, hogy a látogatás költségeit az adófizetők fedezzék. (J. L.)


Az általában morcos éghajlatú skót fővárosban makulátlanul kék égből szállt le a pápai repülőgép. Az egyházfőt Erzsébet királynő férje, Fülöp herceg várta a repülőtér aszfaltján, és a pápa a skót királyi ezred katonáinak sorfala között hagyta el a kifutópályát. Első útja, Fülöp herceg gépkocsiján, a brit uralkodó edinburgh-i lakhelyére, a Holyrood-palotába vezetett, ahol II. Erzsébet várta.
A Szent Keresztről elnevezett palota udvarán felállított emelvényről elhangzottak az ilyenkor szokásos beszédek: a királynő üdvözlő beszéde és a pápa válasza. Erzsébet királynő emlékeztetett egykori találkozására II. János Pállal és elődjével, és rámutatott, hogy milyen hatalmas változások mentek végbe a világban az azóta eltelt évtizedek alatt. XVI. Benedek pápa nemcsak azt hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia még mindig hatalmas befolyással rendelkezik korunk világában, hanem arról is megemlékezett, hogy ez az ország az elsők között szállt szembe a nácizmussal, amely sutba dobta a vallás erkölcsi tanítását, és ezzel gyilkos ösztönöket szabadított fel. Nem túlságosan burkolt célzás ez arra, amit a brit média és közvélemény nagy felháborodására Walter Kasper bíboros durván úgy fogalmazott meg, hogy Nagy-Britanniában előretört az „agresszív ateizmus”. Igaz, a bíboros ezzel kizárta magát a pápa kíséretéből ezen a látogatáson. A katolikus egyházfő tegnap délután Glasgow-ban tartott szabadtéri misét több tízezres hívősereg előtt.
A brit társadalom részéről nem egyöntetűen barátságos a pápa fogadtatása, és vannak szőnyeg alá nem söpörhető problémák, amelyeket nemigen lehet egy ilyen látogatás alatt említés nélkül hagyni. Az anglikán egyház nem örült annak, hogy XVI. Benedek úgyszólván meghívta egyházába azokat a „disszidens” anglikánokat, akik saját egyházuk elhagyásáig is elmennének olyan reformok ellenzésében, mint például nők püspökké avatása, egynemű házasságok elismerése, homoszexuális papok, püspökök felszentelése. A katolikus egyház ezzel szemben kifogásolja az egyenlőségi törvényt, amely tiltja egynemű párok kizárását gyermekek örökbefogadásából, és ezzel gyakorlatilag lehetetlenné teszi a katolikus örökbefogadási szervezeteket, és megnehezíti, hogy egyházi iskolák előnyben részesítsék felvételi politikájukban az egyházhoz tartozó és vallásos szülők gyermekeit.
Nem használt a katolikus egyházról alkotott képnek az sem, hogy az utóbbi hónapokban sok szó esett fiatalkorúakkal szemben elkövetett szexuális visszaélésekről katolikus egyházi személyek részéről, és hogy a Vatikán nem lépett fel határozottan e személyek ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.