Tyúklopásért bírság vagy elzárás

Kulcsár Anna
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiskertekből ellopták a zöldséget és a gyümölcsöt, az erdőből, a földek végéből a fát, az udvarból a tyúkot, a biciklit. Aki egész évben művelte a termőföldjét, az ősszel azzal szembesülhetett, hogy nincs mit eltennie télire. A betakarítást mások végezték el


Augusztus 20-án befejeződött a nyári ítélkezési szünet, a bíróságok a héten hozzálátnak az ügyintézéshez. Nem akármilyen feladatokat kell megoldaniuk, hiszen az ünnep előestéjén, augusztus 19-én hatályba lépett az úgynevezett közbiztonsági törvénycsomag. Ezzel egyidejűleg a kormány összességében négymilliárd forintot utalt át a költségvetés tartalékából különféle hatóságoknak. A rendőrség, a büntetés-végrehajtás és több más szervezet is részesül a pénzből, a bíróságoknak 88 millió forint jut.
A közbiztonság javításáról július 22-én elfogadott új jogszabály leglényegesebb eleme, hogy a kisebb lopások elkövetőit, magyarán a bicikli- és a tyúktolvajokat ezentúl gyorsított eljárásban bíróság elé állítja a rendőrség, s a szabálysértőkre az igazságszolgáltatás emelt összegű bírságot vagy elzárást szab ki. Nem mellékes az sem, hogy mostantól a bíróság elé vihetik a feloszlatott társadalmi szervezet formaruháját viselő személyeket.
Az Orbán-kabinet már a hivatalba lépésekor világossá tette, hogy egyik első teendője a közbiztonság helyreállítása lesz. Sőt, a Fidesz és a KDNP az országgyűlési választás előtt meghirdette, hogy határozottan fellép a mások javait dézsmáló, esetenként látszólag csupán kis öszszegű kárt okozó jogsértések ellen. Ha őszinték akarunk lenni, a polgári erők nem is tehettek mást. A Kuncze Gábor által hajdan megélhetési bűnözőknek nevezett besurranó tolvajok garázdálkodását a továbbiakban talán csak a szociálliberálisok tűrhették volna el, amennyiben hatalomra kerülnek. Ez azonban az áprilisi választáskor szerencsére nem történt meg és remélhető, hogy a szocialistákra és liberális felfogású támogatóikra az október 3-i önkormányzati választáskor ugyanez a sors vár. A választók végképp kimondják róluk az ítéletet.
Az MSZP és az SZDSZ az elmúlt nyolc évben országszerte és alapvetően megingatta a polgárok biztonságérzetét: a jogalkotás és a jogalkalmazás különféle formákban szabad utat engedett a köz- és a magántulajdon megkárosításának. A törekvő és szorgalmas embereket lépten-nyomon az a veszély fenyegette, hogy mindenüket elveszíthetik. Az évente tízszer-hússzor változó adószabályok önmagukban is érzékeltették: ebben az országban semmiféle jogbiztonságra nem lehet számítani. Az adóév közepén ötletszerűen változhattak a rendelkezések, így sem a vállalkozó, sem az egyszerű magánszemély nem tudott tervezni. Az járhatott csak jól, aki a holdudvarhoz tartozott, s emiatt megismerhette a politika szándékait. A bennfentesek adóparadicsomokba menekítették a pénzüket és a vagyonukat, mert reménytelennek találták az itthoni helyzetet.
Az elmúlt időszak további haszonélvezői azok voltak, akik valamilyen formában maguk is részesei lehettek a közhatalom gyakorlásának. Állami, önkormányzati vállalatok igazgatóságaiban, felügyelőbizottságaiban, menedzsmentjében vettek részt, vagy állami pénzzel gazdálkodó közalapítványok kuratóriumaiban tevékenykedtek. Több tízezres létszámról van itt szó. A barátok és üzletfelek számára színlelt tanácsadói megállapodások és munkaszerződések, valamint közbeszerzési pályázatok tették lehetővé a közvagyon soha nem látott mértékű fosztogatását. A Budapesti Közlekedési Vállalat mint szocialista kifizetőhely és hitbizomány például éveken át zavartalanul működhetett az MSZP és az SZDSZ irányítása alatt. Az erzsébetvárosi ingatlanpanama, a sukorói földcsere és az ifjúsági minisztérium pénzosztása Zuschlag János közreműködésével mind ennek a korszaknak a termékei.
A fővárosban és más nagyobb településeken az intézményesített korrupció körülbelül azzal egy időben került nyilvánosságra, hogy a falvak elöregedő lakossága szembesült vele: a sok lopás, rablás, rongálás a létüket veszélyezteti. Számosan ugyanis a mások javainak dézsmálásából egészítették ki a segélyüket, a jövedelmüket. A kiskertekből ellopták a zöldséget és a gyümölcsöt, az erdőből, a földek végéből a fát, az udvarból a tyúkot, a biciklit. Aki egész évben művelte a termőföldjét, az ősszel azzal szembesülhetett, hogy nincs mit eltennie télire. A betakarítást mások végezték el.
A Gyurcsány-kabinet két-három évi ígérgetés és fogadkozás ellenére sem tett semmit az ügyben. Sőt, megpróbálta ezt a jelenséget a saját hasznára fordítani. Egyrészt ellenszenvet igyekezett kelteni azokkal szemben, akik féltették az uborkájukat, a körtéjüket, a pénzüket, az állataikat. Kuporgató, önző, lelketlen személynek tüntette fel őket a korábbi idők szocialista gyakorlatának megfelelően. Ugyanúgy, ahogy a kulákokat a Rákosi-rendszer. Jól jött a közbiztonság megingása azért is, mert a Gyurcsány–Kóka-kormány elterjesztette, valójában az egész ország fasisztoid felfogású, ezért alakulnak önvédelmi csoportok, gárdák, rasszista alapon. Ezt csak betetőzte a romák ellen elkövetett gyilkosságok sora, amelynek a hátterét, esetleges mélyebb összefüggéseit máig sem sikerült teljesen feltárni, noha a vádindítványt nemrégiben benyújtották az ügyben.
Az ördögi ötletek és politikai stratégiák bukása után most a rendteremtés korszaka érkezett el. Az államilag patronált korrupció feltárása különféle büntetőügyekben már folyamatban van. Az állami vállalatoknál és intézményeknél csökkent a közpénzből élő tisztségviselők létszáma és javadalmazása, a közalapítványokat több helyütt átszervezik. A vidék létfeltételeinek megváltoztatása Orbán Viktor 29 pontos gazdasági tervével megkezdődött. A megtermelt javakat közintézmények, óvodák, iskolák is megvásárolhatják a tulajdonosoktól az új közbeszerzési jogszabály alapján. Több értelme lesz dolgozni. A ház körüli munkák elvégzése, mások segítése bárkit adómentes jövedelemhez juttathat.
Az új jogszabály szerint a rendőrség 48 órán belül elfoghatja, őrizetbe veheti, s három nap alatt bíróság elé állíthatja a szabálysértőket. A húszezer forintnál kisebb kárt okozó csalók, tolvajok, rongálók ügyében a bíróság 150 ezer forint bírságot szabhat ki, vagy 60 napig terjedő elzárást írhat elő. A fiatalkorúak büntetése 30 nap lehet. Eddig jelképes összegű bírság volt a szankció, feltéve, hogy a helyi jegyző, vagyis a polgármesteri hivatal kézre kerítette a tettest. A jogsértő azonban rendszerint nem került elő, vagy ha mégis, nem fizetett, mert nem volt miből. Ezen változtat az elzárás. Magától értetődő az is, hogy a tolvajok terrorja ellen kizárólag az állam adhat védelmet, mert ez mindenütt a közhatalom monopóliuma. A törvénymódosítás ezt is kifejezésre juttatja, amikor szabálysértésért gyorsított eljárás alá vonja a feloszlatott társadalmi szervezet tagjaként, vagy annak egyenruhájában, formaruhájában fellépő személyeket.
A jogalkotók az új törvény kihirdetésekor nyilván nemcsak azt vették figyelembe, hogy a bírák most térnek vissza a nyári szabadságukról, hanem azt is, hogy a falvakban hamarosan megkezdődik az őszi betakarítás. Ennek az idei, különösen nehéz feltételek között mindenképpen biztonságban kell lezajlania. Az időjárás ugyanis sok helyütt elvitte a termést. A megyei bíróság elnökei már a múlt hetekben megbeszéléseket tartottak a rendőrséggel: miképpen kell hozzájárulniuk az esetleges szabálysértések tetteseinek felelősségre vonásához. Nyáron tudvalevően csak az ítélkezés szünetel, a vezetők szervező, jogalkalmazást segítő tevékenysége nem. A szakembereknek így minden lehetőségük megvan a megfelelő gyakorlat kialakítására. Köztudomású, hogy a jogsértések megelőzését a gyors felelősségre vonás és nem a büntetés segíti a legjobban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.