Újabb gázútvonalról állapodtak meg

Megállapodást írtak alá Magyarország, Azerbajdzsán, Grúzia és Románia vezetői tegnap Bakuban az Azerbajdzsán–Grúzia– Románia gázszállító rendszer (AGRI) megvalósítását célzó projektről, amelynek révén azerbajdzsáni földgáz érkezhet a Fekete-tengeren és Románián keresztül Közép-Európába, így hazánkba is.<br />

Hírösszefoglaló
2010. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő közleménye szerint Ilham Alijev azerbajdzsáni, Traian Basescu román, Mihail Szaakasvili grúz elnök és Orbán Viktor aláírták a bakui nyilatkozatot, amely jelentős hozzájárulás Európa energiabiztonsága és az energiapiaci verseny megteremtéséhez. A projekt célja, hogy diverzifikálja a szénhidrogén-erőforrások szállítását, és ösztönöznek minden olyan lépést, amely biztosítja az Európai Unió támogatását az AGRI-val mint a Déli Folyosóhoz és az európai energiabiztonsághoz történő hozzájárulással kapcsolatban.
*
A felek továbbá fenntartják az AGRI-projekt fejlesztése érdekében eddig megtett intézkedéseket, elősegítik a projekt műszaki-gazdasági megvalósíthatóságával kapcsolatos előkészítő munkálatok felgyorsítását, és üdvözlik a projekt iránt érdeklődő államok, nemzetközi pénzügyi intézmények, vállalatok és egyéb szereplők csatlakozását – áll az úgynevezett bakui nyilatkozatban.
Az AGRI-projekt tervei szerint cseppfolyósított azerbajdzsáni gázt szállítanak Romániába Grúzián keresztül. Az azerbajdzsáni gázt a jelenlegi gázszállító hálózaton keresztül Grúzia fekete-tengeri partvidékére juttatják el, ahol cseppfolyósítják, majd az erre alkalmas hajókkal a romániai Konstanca (Constanta) kikötőjébe szállítják. Itt visszaállítják a gáz eredeti halmazállapotát, majd azt a romániai és az Európai Unió más felhasználóihoz továbbítják.
Ugyancsak tegnap az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség úgy számolt be az eseményről, hogy az azeri fővárosban zajló azeri–grúz– magyar–román kormányfői találkozón emlékeztetőt írtak alá annak a közös projektvállalatnak a megalapításáról, amelynek feladata az AGRI megvalósítása lesz. A dokumentumot az azeri, grúz és a román állami kőolaj- és gázipari vállalatok vezetői látták el kézjegyükkel. A felek egyben aláírták az általuk létrehozandó közös projektvállalat alapszabályát. A létrehozandó vállalat készíti el a projektet megalapozó műszaki-gazdasági számításokat, vonja be a vállalkozásba a befektetőket, határoz a felmerülő műszaki és a kereskedelmi kérdésekről.
A résztvevők megállapodása szerint a közös projektvállalatot a román törvények alapján hozzák létre, és Bukarestben lesz bejegyezve. A projektben a résztvevők egyenlő – 33 százalékos – arányban vesznek részt. Nincs kizárva azonban, hogy a résztvevők száma megnő a jövőben – jelentette az orosz hírügynökség.
Az ITAR-TASZSZ szerint az AGRI-projekt keretében a szállítások mennyisége az első időkben eléri a nyolcmilliárd köbmétert. A projekt jövedelmezőségétől függően a későbbiekben növelhetik a gáz mennyiségét. A projekt megvalósítási költsége az előzetes számítások szerint 4-4,5 milliárd euró lesz.
A Miniszterelnökség közlése szerint Orbán Viktor a bakui, a tervezett Azerbajdzsán–Grúzia–Románia gázszállító rendszerről tartott csúcstalálkozó keretein belül találkozott az azeri elnökkel. Ilham Aliyevvel áttekintették a két ország közötti oktatási kapcsolatok fejlesztésének lehetőségét, valamint az Európai Unió keleti kapcsolatrendszerének ügyét. A kormányfő reggel Mihail Szaakasvili grúz elnökkel tárgyalt, aki a találkozón azt mondta, országa nagy reményeket fűz Magyarország EU-elnökségéhez, mert az új lendületet adhat a keleti partnerségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.