Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő közleménye szerint Ilham Alijev azerbajdzsáni, Traian Basescu román, Mihail Szaakasvili grúz elnök és Orbán Viktor aláírták a bakui nyilatkozatot, amely jelentős hozzájárulás Európa energiabiztonsága és az energiapiaci verseny megteremtéséhez. A projekt célja, hogy diverzifikálja a szénhidrogén-erőforrások szállítását, és ösztönöznek minden olyan lépést, amely biztosítja az Európai Unió támogatását az AGRI-val mint a Déli Folyosóhoz és az európai energiabiztonsághoz történő hozzájárulással kapcsolatban.
*
A felek továbbá fenntartják az AGRI-projekt fejlesztése érdekében eddig megtett intézkedéseket, elősegítik a projekt műszaki-gazdasági megvalósíthatóságával kapcsolatos előkészítő munkálatok felgyorsítását, és üdvözlik a projekt iránt érdeklődő államok, nemzetközi pénzügyi intézmények, vállalatok és egyéb szereplők csatlakozását – áll az úgynevezett bakui nyilatkozatban.
Az AGRI-projekt tervei szerint cseppfolyósított azerbajdzsáni gázt szállítanak Romániába Grúzián keresztül. Az azerbajdzsáni gázt a jelenlegi gázszállító hálózaton keresztül Grúzia fekete-tengeri partvidékére juttatják el, ahol cseppfolyósítják, majd az erre alkalmas hajókkal a romániai Konstanca (Constanta) kikötőjébe szállítják. Itt visszaállítják a gáz eredeti halmazállapotát, majd azt a romániai és az Európai Unió más felhasználóihoz továbbítják.
Ugyancsak tegnap az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség úgy számolt be az eseményről, hogy az azeri fővárosban zajló azeri–grúz– magyar–román kormányfői találkozón emlékeztetőt írtak alá annak a közös projektvállalatnak a megalapításáról, amelynek feladata az AGRI megvalósítása lesz. A dokumentumot az azeri, grúz és a román állami kőolaj- és gázipari vállalatok vezetői látták el kézjegyükkel. A felek egyben aláírták az általuk létrehozandó közös projektvállalat alapszabályát. A létrehozandó vállalat készíti el a projektet megalapozó műszaki-gazdasági számításokat, vonja be a vállalkozásba a befektetőket, határoz a felmerülő műszaki és a kereskedelmi kérdésekről.
A résztvevők megállapodása szerint a közös projektvállalatot a román törvények alapján hozzák létre, és Bukarestben lesz bejegyezve. A projektben a résztvevők egyenlő – 33 százalékos – arányban vesznek részt. Nincs kizárva azonban, hogy a résztvevők száma megnő a jövőben – jelentette az orosz hírügynökség.
Az ITAR-TASZSZ szerint az AGRI-projekt keretében a szállítások mennyisége az első időkben eléri a nyolcmilliárd köbmétert. A projekt jövedelmezőségétől függően a későbbiekben növelhetik a gáz mennyiségét. A projekt megvalósítási költsége az előzetes számítások szerint 4-4,5 milliárd euró lesz.
A Miniszterelnökség közlése szerint Orbán Viktor a bakui, a tervezett Azerbajdzsán–Grúzia–Románia gázszállító rendszerről tartott csúcstalálkozó keretein belül találkozott az azeri elnökkel. Ilham Aliyevvel áttekintették a két ország közötti oktatási kapcsolatok fejlesztésének lehetőségét, valamint az Európai Unió keleti kapcsolatrendszerének ügyét. A kormányfő reggel Mihail Szaakasvili grúz elnökkel tárgyalt, aki a találkozón azt mondta, országa nagy reményeket fűz Magyarország EU-elnökségéhez, mert az új lendületet adhat a keleti partnerségnek.

Szijjártó Péter: Nem az ukrán elnök, hanem a magyar emberek döntik el, hogy Ukrajna csatlakozhat-e az EU-hoz