
origo.hu
Fontos, új szerepet kaphatnak a magyar gyógyszertárak a járványok elleni védekezésben
Szentpéterváron a világ hatalmas tátongó lyukká válik, amelyben pusztító vihar tombol, s mindent mozgásba hoz. Nagy Péter városába érve Vladimir Fédorovski orosz származású regényíró és esszéista sorai villannak fel az emlékezetemben, s magával ragad a Nyevszkij proszpekt forgataga. Nagy dolog a modernizáció – az egyre-másra felbukkanó darukat, az új épületeket, a növekvő forgalmat látva félteni kezdem a régi Pityert, a város Moszkvához képest emberléptékű báját. Hiába, nem igazán szeretem a megapoliszokat. A Néva felé közeledve azonban kezd megnyugodni a lelkem. A nagy rohanásban is rendületlenül áll az időt egy pillanatra megállítva a Kazany- és a Megváltónak szentelt székesegyház, négy lovas szobrával az Anyicskov híd, a Katalin-csatorna vizén játszadozva csillan meg a napfény. Rastrelli európai stílust bizánci hagyománnyal ötvöző palotái ugyanúgy terpeszkednek, mint kétszáz éve. Felvillan az Admiralitás csúcsos tornya, a Téli Palota, a Péter-Pál-erőd s a folyót szenvtelenül néző egyiptomi szfinxek. Talán nem véletlen, hogy Putyin régi fényét és presztízsét egyre inkább visszaszerző szülővárosában kezdik meg maratonijukat a „valdajosok”. Hiszen idén arra keresnek választ, hogy merre forduljon a feltörekvő Ázsia és a hanyatló Európa között új utat kereső Oroszország. Ehhez az alaphangot megadja a nacionalizmust és a bezárkózást jelképező Moszkvával szemben a nyugatos irányt szimbolizáló Szentpétervár, Oroszország Európára nyíló ablaka.
A kikötő vizén a naplemente csokorba gyűjti a mandulazöldtől az égszínkékig Szentpétervár összes színét. Fedélzetén mintegy száz szakértővel az öbölből méltóságteljesen úszik ki hatalmas testével a Kronstadt, s Európa legnagyobb tavai, a Ladoga, majd az Onyega felé veszi az irányt. A 210 kilométer hosszú, 130 kilométer széles, helyenként 225 méter mély Ladoga-tó a föld 15 nagy édesvíztartalékainak egyike, ahova 32 kisebb folyó ömlik, vizét azonban csak a Néva vezeti le. A tó ekkor még csak méreteivel lepi meg a társaságot, s készségesen enged át az Onyega-tó felé, hogy az információktól és a jófajta vodkától szédelgő fejeket kiszellőztethessük Karélia gyöngyén, a fatemplomairól híres Kizsi szigetén. Ez a szabadtéri néprajzi múzeum mintegy háromszáz évvel röpít vissza az időben, megvillantva az orosz népi kultúra mélységeit. A Kronstadton ismét az orosz helyzet kerül a középpontba, amely többek szerint ismét kezd olyan ingatag lenni, mint a föltámadt viharban billegő hajó. Visszafelé ugyanis a Ladoga-tó már haragosabb arcát mutatja. A kapitány szerint szó sem lehet arról, hogy meglátogassuk a csodás Valaam szigetet, hiszen elég a tó szélén elcsorogni a Néváig. A kétkedőknek csattanós választ ad a Ladoga-tó, amelynek többméteres hullámai úgy dobálják a hatalmas hajótestet, hogy röpül minden, ami a fedélzeten nincs lekötözve. A pincérek testükkel fedezik a porcelánokat, nem sok sikerrel. Az étterem a vihar csendesültével úgy néz ki, mintha bankett helyett randalírozó futballhuligánok szórakoztak volna ott. A társaság egy része további vodkákkal próbálja megnyugtatni a háborgó gyomrokat, aminek következményeként egy idő után már nem lehet tudni, hogy mi miatt is kell levegőzni a fedélközben. S miközben az egyik bárban orosz és brit történészek vitáznak Sztálin megítélésén, a másikban második világháborús dalokat játszik a zenész. Köztük harcos ukránként Bandera-nótákat is. Mivel nem ismerem, megkérem, hogy a Fekete szemek előtt játssza el ezt még egyszer. Rossz ötlet. „Tudja, milyen dal ez?! Talán nem kéne ezt dudorászgatni!” – józanít ki egy pillanat alatt egy vizespohár vodkát kínálgatva két szigorú arcú úriember.
A „tengeri” megpróbáltatások után jó ismét kikötni Szentpéterváron. A híres Szmolnijban Valentyina Matvijenko kormányzó meggyőzően igyekszik népszerűsíteni városát. Megtudhatjuk, hogy Szentpétervár mindenben a legjobb, egyébként őt még választották, de a kinevezéses rendszer jobb, mert kiszűri a felelőtlen ígérgetőket és a népet megtévesztő alkalmatlanokat. Kifelé menet még megcsodálhatjuk Rastrelli fő művét, a Szmolnij-kolostor katedrálisát, s a barokk és a bizánci hagymakupolák mesteri összeházasítása láttán valahogy magától értetődő a válasz az előző négy napban oly hévvel tárgyalt kérdésre. Oroszország európai választása, a keresztény kultúra e két bástyájának közeledése ma éppoly természetes és szükségszerű, mint háromszáz éve volt.
A modernizációra a Szentpétervárt Moszkvával s immár Nyizsnyij Novgoroddal is összekötő, bolygónk leggyorsabb madaráról, az orosz sztyeppeken élő, háromszáz kilométeres sebességgel repülő vándorsólyomról elnevezett új szupergyorsvonat ad jó példát. A Németországban gyártott, jó egy éve futó Szapszan minden igényt kielégít – a szalonokban van tévékészülék és internet, a menü pedig semmivel sem roszszabb, mint egy étteremben –, s a két megapolisz közötti 650 kilométeres utat a korábbi nyolc helyett mindössze 4,5 óra teszi meg. Az sem utolsó szempont, hogy olcsóbb, mint a repülőgép. A 2020-ig szóló fejlesztési tervek további városokba is elröpítenék a Szapszant, így a 2014-és téli olimpia városába is. Moszkva és Szocsi között a Szapszanok 15 óra alatt teszik majd meg az utat. Az ablak előtt elvonuló, szebbnél szebb tájak sem takarhatják azonban el, hogy Oroszország nem ilyen. Ez csak a kirakat, a szabályt erősítő kivétel. Szentpétervár és különösen Moszkva lüktetése, szédítő tempójú fejlődése nem nevezhető általánosnak. A „glubinka” (vidék) és e megapoliszok között hatalmas a szakadék. Mint ahogy egyelőre az orosz államvasutakat sem a Szapszan technológiája és kényelme jellemzi.
Moszkva központja azonban kétségkívül elkápráztat. A városra nehezedő fullasztó füstködöt elvitte a szél, s immár teljes nagyságukban látszanak a földből gombamód kinövő hatalmas felhőkarcolók. De e látvány árnyékában is ott a válság. Néhány megaberuházás ugyancsak lelassult, s hiába épülnek a többszintes közlekedési csomópontok, Moszkva egyre élhetetlenebb. S részben éppen az itt összpontosuló tőke, a sok pénz öli meg. Megszámlálhatatlanul futnak az utcákon a legdrágább autócsodák, közlekedni azonban nem lehet. Az infrastruktúra nem tud lépést tartani az egyének gazdagságával, a város fulladozik, s metró nélkül bizony ki is lehelné a lelkét. Főképp liberális értelmiségi körökben közben azon keseregnek, hogy hiába a Starbucks hálózata, az elegáns divatházak sora, ha még tüntetni sem lehet. Tény, hogy a másképp gondolkodók gyülekezési helyét, a Triumfalnaja teret átépítés miatt hirtelen lezárták, de az is igaz, hogy a maroknyi ellenzék még Moszkvát sem tudja megmozgatni, vidéken pedig nem is nagyon tudnak Kaszparovékról. Azért a plázákban sétáló fiatalokkal elbeszélgetve megint csak nem kérdés, merre kell vennie az országnak az irányt. Ez a szabadságban felnőtt nemzedék már európai módon él és gondolkozik. Átvette a nyugati tempót az ország elitje is. Nem beolvadni akar a Nyugatba, hanem integrációt, mélyebb, hatékonyabb együttműködést a Nyugattal.
n
Oroszország egyik közelgő erőpróbája s kiugrási lehetősége is a 2014-es szocsi téli olimpia. Itt, a Fekete-tenger partján lévő üdülőhelyen fogadja a különgépen iderepített csapatot az ország erős embere. Mert bár Vlagyimir Putyin most csak kormányfő, befolyása elvitathatatlan. A Rusz nevű szanatórium főépülete a nemesi udvarházak mintájára még 1954-ben épült. Az előtérben várakozó elemzők nemzetenkénti megoszlása jól jellemzi az orosz érdeklődést is. A legnagyobb becsben továbbra is az amerikaiak állnak, míg Európából a németek. Az „öreg kontinens” súlya egyébként itt is érezhetően csökken, s mindinkább az érdeklődés előterébe kerülnek a kínaiak. Moszkva és Varsó viszonyának oldódását mutatja, hogy a lengyelek öt nemzet „zászlaja” alatt futva komoly lobbit alkotnak. Már este hét felé jár, amikor megbolydul a méhkas. Az emeletre invitálnak, s mindenki megnézi az ültetési sémát. A nyári meleghez illő, sportosan elegáns világos zakóban megérkezik Putyin is. Sztolicsnaja carszkaja vodkával köszönti a vendégeket, s elébe vágva a bírálatoknak, kijelenti, elégedett a modernizáció tempójával, s a XX. század elejének nagy reformátorát, Pjotr Sztolipint idézve előrevetíti azt is, hogy Oroszország megfontoltan, lépésről lépésre fog haladni. Érződik szavain, hogy sok megrázkódtatást megért generáció tagjaként mindennél többre becsüli a stabilitást. Az orosz stílusban összeállított menü gyorsan oldja a hangulatot. A félbevágott főtt tojásba tálalt ikrát s a kis rákocskákat szibériai pelmenyi, majd ízlés szerint orosz marhasült vagy fekete-tengeri hal követi, desszertként pedig pétervári fagylalt és aprósütemények zárják az étkezést. Mindehhez a poharakba elzászi rizling és kaliforniai pinot noir kerül. Putyin a tőle megszokott stílusban színes anekdotákkal, árulkodó történetekkel színezi válaszait. A kritikákat hallva felveszi a kesztyűt, harcos alapállásba helyezkedik, hibát nem ismer el, naprakészen felkészült, s elismerésre méltóan riposztozik. Igazi nehézsúlyú politikusként a korábbi évekkel ellentétben immár kerüli a személyes kontaktust az auditóriummal. Ebből a szerepből talán csak egy pillanatra esik ki, amikor a Magyarországon állítólag kialakuló putyinizmus kérdését vetem fel, a valódi putyinizmus lényege felől próbálva érdeklődni. Putyin felélénkülve érdeklődik e bírálatok mibenléte felől, jót kacag azon, hogy követői lennének, s elégedetten hátradőlve ismét visszazökken a régi kerékvágásba, s magabiztosan ecseteli a kétoldalú kapcsolatok jövőjét, optimistán és elismerően nyilatkozva az új magyar kormány konstruktív hozzáállásáról. Sorjáznak a kérdések, s a kormányfő három órán keresztül állja a sarat. Mikor úgy érzi, minden üzenete ült, udvariasan megköszöni az érdeklődést, s elviharzik. A teremből kilépő vendégeket már várja a részletek iránt érdeklődve a sajtó. Sok idő azonban nincs, hiszen közel a lapzárta, a „valdajosokra” ráadásul még egy két és fél órás repülőút vár az éjszakában Moszkváig.
Fontos, új szerepet kaphatnak a magyar gyógyszertárak a járványok elleni védekezésben
A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”
Fekete Dávid friss videóban mutatta meg súlyos betegen született kisfiát
Putyin rettegett hadura váratlanul visszavonul: Ukrajna fellélegezhet, egy rémálommal kevesebb
A legjobb szeretők: ezek a csillagjegyek imádják elkényeztetni a partnereiket
Négy európai vezető megpróbálta befenyíteni Oroszországot – a Kreml válasza egy kőkemény gyomrossal ért fel
Szanyi Tibor robbantott, lerántotta a leplet Gyurcsány lemondásáról
Drámai végjáték Pakson: A Fradi majdnem elszórakozta a bajnoki címét – videó
Vonattal az Adriára, újra közlekedik az Adria InterCity
Szoboszlai és Szalah mit csinált a Liverpool edzésén?! Ezt a klub sem titkolja el! + videó
Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul
"A Fradi a bíróval volt jobb" - Bognár György súlyos kritikája
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.