Névtelen feljelentés alapján vizsgálódik a Budapesti Katonai Ügyészség a tiszalöki büntetés-végrehajtási intézetnél. Az ismeretlen bejelentő arra hívta fel az ügyészek figyelmét, hogy a börtön egyik hivatásos állományú tagja anyagi juttatásért cserébe megszegte kötelességét. Kérdésünkre Venczl László, a Katonai Főügyészség szóvivője közölte: a nyomozást augusztus 9-én rendelték el, s a hatóság azt szeretné tisztázni, hogy a feljelentésben foglaltak helytállók-e, vagyis valóban történt-e korrupció a tiszalöki börtönben. A szóvivő elmondta, hogy az ügyészek jelenleg tanúkat hallgatnak meg, és más bizonyítékokat is igyekeznek beszerezni. A nyomozás érdekeit szem előtt tartva Venczl László nem árulta el, hogy a feljelentés szerint kit és mekkora összeggel vesztegettek meg, valamint arról sem adott tájékoztatást, milyen szabályok megszegéséért ígérték oda a kenőpénzt.
*
A Katonai Főügyészség ezredese így nem erősítette meg azt az információnkat, mely szerint a tiszalöki börtönt üzemeltető fővállalkozó és az élelmezésért felelős alvállalkozó közötti vita iránt is érdeklődik a hatóság. Ennek ellenére úgy tudjuk, hogy az eddigi tanúkihallgatások alkalmával az ügyészek rákérdeztek az üzleti konfliktus részleteire.
Mint azt korábban megírtuk, Tiszalökön anyagi nézeteltérés alakult ki. A büntetés-végrehajtási intézetet még a Gyurcsány-kormány idején a KÉSZ cégcsoport építette fel, amiért tizenöt évre megkapta a börtön üzemeltetésének jogát. Az intézmény fenntartásáért a vállalatlánc átlagosan havonta bruttó 190 millió forintot kap az államtól. Ebben az összegben benne van az élelmezés ára is, ám ezt a feladatot nem a KÉSZ- csoport – mint fővállalkozó –, hanem alvállalkozóként a Prison Food Kft. végzi. Az állam tehát minden hónapban kifizeti az öszszeget a KÉSZ-csoportnak, amely ezután kiegyenlíti az alvállalkozó számláját. Noha az állam az elmúlt időszakban is rendesen fizetett, az étkeztetőcég – állítása szerint – több hónapja nem kapja meg a pénzét, így nagyjából 120 napja saját költségén szerzi be az élelmet a Tiszalökön fogva tartott 750 rabnak és a 35 fős személyzetnek. A Prison Food nyolcvanmillió forintot követel a fővállalkozótól. A KÉSZ-nél kérdésünkre megerősítették: elszámolási vita van a két társaság között. A cégcsoport tudatta, hogy részben kártérítés, részben teljesítés nélkül felvett ellenszolgáltatás címén követel pénzt a Prison Foodtól. Az étkeztetőtársaság vezetője viszont úgy látja, hogy a KÉSZ igénye megalapozatlan, és pusztán cégének kiéheztetése a cél. Azaz a fővállalkozó át akarja venni az élelmezést, s ezért nem fizet. A KÉSZ a feltételezéstől egyértelműen elhatárolódott, de közölte: ha kell, tudják etetni a rabokat. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága eközben tudatta, hogy a tiszalöki börtön felkészült, és szerződésszegés esetén is biztosítani fogja a fogvatartottak étkeztetését.