Vesztegetés gyanúja a tiszalöki börtönben

Vesztegetés gyanúja miatt nyomoz a tiszalöki börtönben a Budapesti Katonai Ügyészség. Úgy értesültünk,  az ügyészek a fő- és az alvállalkozó közötti üzleti konfliktust is vizsgálják.

Jakubász Tamás
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Névtelen feljelentés alapján vizsgálódik a Budapesti Katonai Ügyészség a tiszalöki büntetés-végrehajtási intézetnél. Az ismeretlen bejelentő arra hívta fel az ügyészek figyelmét, hogy a börtön egyik hivatásos állományú tagja anyagi juttatásért cserébe megszegte kötelességét. Kérdésünkre Venczl László, a Katonai Főügyészség szóvivője közölte: a nyomozást augusztus 9-én rendelték el, s a hatóság azt szeretné tisztázni, hogy a feljelentésben foglaltak helytállók-e, vagyis valóban történt-e korrupció a tiszalöki börtönben. A szóvivő elmondta, hogy az ügyészek jelenleg tanúkat hallgatnak meg, és más bizonyítékokat is igyekeznek beszerezni. A nyomozás érdekeit szem előtt tartva Venczl László nem árulta el, hogy a feljelentés szerint kit és mekkora összeggel vesztegettek meg, valamint arról sem adott tájékoztatást, milyen szabályok megszegéséért ígérték oda a kenőpénzt.

*

A Katonai Főügyészség ezredese így nem erősítette meg azt az információnkat, mely szerint a tiszalöki börtönt üzemeltető fővállalkozó és az élelmezésért felelős alvállalkozó közötti vita iránt is érdeklődik a hatóság. Ennek ellenére úgy tudjuk, hogy az eddigi tanúkihallgatások alkalmával az ügyészek rákérdeztek az üzleti konfliktus részleteire.
Mint azt korábban megírtuk, Tiszalökön anyagi nézeteltérés alakult ki. A büntetés-végrehajtási intézetet még a Gyurcsány-kormány idején a KÉSZ cégcsoport építette fel, amiért tizenöt évre megkapta a börtön üzemeltetésének jogát. Az intézmény fenntartásáért a vállalatlánc átlagosan havonta bruttó 190 millió forintot kap az államtól. Ebben az összegben benne van az élelmezés ára is, ám ezt a feladatot nem a KÉSZ- csoport – mint fővállalkozó –, hanem alvállalkozóként a Prison Food Kft. végzi. Az állam tehát minden hónapban kifizeti az öszszeget a KÉSZ-csoportnak, amely ezután kiegyenlíti az alvállalkozó számláját. Noha az állam az elmúlt időszakban is rendesen fizetett, az étkeztetőcég – állítása szerint – több hónapja nem kapja meg a pénzét, így nagyjából 120 napja saját költségén szerzi be az élelmet a Tiszalökön fogva tartott 750 rabnak és a 35 fős személyzetnek. A Prison Food nyolcvanmillió forintot követel a fővállalkozótól. A KÉSZ-nél kérdésünkre megerősítették: elszámolási vita van a két társaság között. A cégcsoport tudatta, hogy részben kártérítés, részben teljesítés nélkül felvett ellenszolgáltatás címén követel pénzt a Prison Foodtól. Az étkeztetőtársaság vezetője viszont úgy látja, hogy a KÉSZ igénye megalapozatlan, és pusztán cégének kiéheztetése a cél. Azaz a fővállalkozó át akarja venni az élelmezést, s ezért nem fizet. A KÉSZ a feltételezéstől egyértelműen elhatárolódott, de közölte: ha kell, tudják etetni a rabokat. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága eközben tudatta, hogy a tiszalöki börtön felkészült, és szerződésszegés esetén is biztosítani fogja a fogvatartottak étkeztetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.