Az eredeti tervek szerint 2009 végén kellett volna átadni a 140 hektáros beruházás első ütemét, amely Tópark-fejlesztésként ismert, de háromnegyed évvel az átadás tervezett időpontját követően csak a csupasz épületek állnak, s mozgás is alig-alig látszik a területen. A rossz nyelvek szerint ez azt jelzi, hogy szinte teljesen leállt a beruházás, az emberek egy részét menesztették, s vannak cégek, amelyek munkáját nem fizette ki a fővállalkozó.
Gyóni Marianna, a beruházó Walker and Williams Investment Group Hungary Zrt. (WWIG) PR igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, bár a válság miatt kénytelenek voltak csúsztatni a beruházást, a költségek ennek ellenére nem emelkednek, s több hónapja elkezdődtek az épületekben a belső, szakipari munkálatok, csak azok kívülről nem látszanak. Az épületek körüli közműhálózat lefektetése is zajlik. A jelenlegi szakaszban mintegy négyszáz ember dolgozik, s még az ősz során átadják a mostani szakasz egyik leglátványosabb építményét, az M1 autópálya fölött átívelő, mintegy kétmilliárd forintba kerülő autópálya-csomópontot – hangsúlyozta Gyóni Marianna.
A ki nem fizetett számlákkal kapcsolatos kritikákról az igazgatóhelyettes hangsúlyozta, hogy a kivitelezés 2005 óta a Deutsche General Bau Group (DGBG) feladata. A WWIG közvetlen kapcsolatban nem áll az alvállalkozókkal, azok kiválasztása és irányítása a DGBG feladata, majd hozzátette: „ha a generálkivitelező és alvállalkozó között bármilyen konfliktus merül fel, feltehetően a szigorú minőségi elvárásoknak nem felelt meg az érintett cég munkája vagy szolgáltatása.”
A beruházó WWIG-t az index információi szerint 2008 januárjában ötmilliós alaptőkével hozták létre, s a londoni bejegyzésű, de Luxembourgban működő Walker and Williams Investment Group S. A. Luxembourg érdekeltségi körébe tartozik. A luxembourgi cég tulajdonosai között egy időben Brit Virgin-szigeteki cégeket is megtalálhattunk, s egykor maga a vállalkozás is ott volt bejegyezve.
Az építkezés fővállalkozója a DGBG érdekeltségébe tartozó Deutsche General Bau Építőipari és Tervező Kft. (DGB), amely jelenleg független ugyan a WWIG-től, de 2007 ősze és 2008 áprilisa között a WWIG volt a tulajdonosa, s 2005 novemberétől 2006 februárjáig, illetve 2006 októberétől 2007 júliusáig a két cég székhelye azonos volt.
A DGB jelenlegi vezérigazgatója az a Gara László, aki egyúttal Bia-Projekt Ingatlanforgalmazó Zrt. (BPI) ügyvezetője. Annak a Bia-Projektnek, amely 2008 tavaszán a Tópark beruházás kivitelezésén dolgozott, s amelyet akkoriban az egykori szakállamtitkár, Pimper Richárd vezetett. Őt korábban azért menesztették a miniszterelnöki hivatal szakállamtitkári székéből, mert elolvasás nélkül aláírt egy igen gyenge minőségű tanulmányról szóló, 7,7 millió forintos számlát. Ez a tény akkor került ismét a figyelem középpontjába, amikor vezérigazgatósága idején, 2008 tavaszán bejelentették, hogy Kuncze Gábor, az SZDSZ egykori elnöke az ingatlanfejlesztő szakmában találta meg hivatását: kinevezték a BPI felügyelőbizottsági elnökévé (Magyar Nemzet 2008. április 22.). A kinevezéshez akkor a WWIG menedzsmentje gratulált. A cégek közötti kapcsolatot mutatja, hogy a Bia-Projekt székhelye 2005 decembere és 2008 júniusa között ugyanott volt, ahol az említett két másik vállalkozásé. Pimper Richárd szerepvállalására vonatkozó kérdésünkre Gyóni Marianna elmondta, hogy a volt szakállamtitkár nem a Tópark vezetőségi tagja volt, hanem a DGBG leányvállalat BPI vezérigazgatója, s már jó ideje nem dolgozik ott.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön