A Budapest Világörökségért Alapítvány (BVA) szerint „osztályon aluli minőségben” vette át az újjáépített budai alsó rakpartot a megbízó Fővárosi Önkormányzat, ezért uniós vizsgálat indult, és a BVA magyarországi vizsgálatokat is kezdeményez – mondta Bouquet László, az alapítvány elnöke. Korompay Katalin, a BVA főépítésze közölte, a vizsgálat megindítása mellett az unió visszatart 15 milliárd forintot a teljes szennyvíztisztító projekt támogatásából – a beruházás részeként építették újjá a Margit híd alatti rakpartszakaszt is – addig, amíg a kérdéses szakasz nem felel meg az UNESCO előírásainak. – Az a megoldás, amelyet a BVA javasol, a 400 méteres kőfal lebontása és szakszerű újjáépítése mintegy kétmilliárdból megvalósítható lenne, ezt az alapítvány független szakvéleményekkel igazolta – tette hozzá. A főépítész szerint a legfőbb hiba, hogy nem megfelelő követ használtak a 135 éves támfal újjáépítéséhez. Emlékeztetett: a BVA már az év elején figyelmeztetett a hibákra: a költségeket alábecsülték, és a feladatot műszaki és örökségvédelmi szempontból egyaránt „mellékesen kezelték”. Horváth János tiszteletbeli elnök, az Országgyűlés korelnöke közölte: a BVA államigazgatási eljárást kezdeményezett az illetékes tárcáknál.
A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep és kapcsolódó létesítményei beruházásnak EU által elismert költsége mintegy 428,7 millió euró – azaz folyó áron mintegy 120-130 milliárd forint.
A Főpolgármesteri Hivatal szerint a partfal az EU követelményeinek és a hazai előírásoknak megfelelően épült meg, bár elismerik: „felfedezhetők kisebb, nem tökéletes esztétikai kialakítások”.

Mohács, Berlin, Szent István – Évszámok, amiket illene tudni