Jelenleg hazánkban csak a kizáró gondnokság és az úgynevezett általános korlátozás gyakorlata működik, ám a hazai civil szervezetek szerint mindkettő jogfosztó, hiszen nem ad lehetőséget a gondnokság alá helyezettek önálló döntésére. A nyugati országok szinte mindegyikében figyelembe veszik a támogatott döntéshozatal alapelvét, amelynek keretében egy, a fogyatékos ember által megnevezett személy segíti a fogyatékos vagy idős embert az élet minden területén. Ennek során nem helyette, hanem vele dönt, és megtanítja a mindennapi rutinfeladatok elvégzésére és a pénzügyek kezelésére annak reményében, hogy egyre önállóbb életre lesz képes.
– Magyarországon roppant könnyen gondnokság alá helyezik az értelmi fogyatékosokat például azért, mert nem tudnak a pénzzel bánni. De hogyan is tudnának, ha soha senki nem mutatta meg nekik? – nyilatkozta lapunknak az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége ügyvezető igazgatója. Kovács Melinda szerint ezt bizonyítja, hogy hazánkban a gondnokság alá helyezettek száma a lakosság 0,75 százalékát teszi ki, amely rendkívül magas arány a környező országokhoz képest. Magyarországon kilencvenezer értelmi fogyatékos él, közülük nyolcvanezret helyeztek gondnokság alá válogatás nélkül, miközben többek képesek lennének – némi segítséggel – az önálló életre. Az igazgató szerint az új polgári törvénykönyvbe be kell vezetni a támogatott döntéshozatalt, amely lehetőséget adna arra, hogy ne általános érvénnyel döntsenek egy-egy személy gondnokság alá helyezéséről, hanem határozzák meg, az élet milyen területén szükséges korlátozni őt döntéseiben. – A gondnoksági rendszer elavult, és nem teljesíti ezt a feladatot – tette hozzá. Kovács Melinda kitért arra is, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által felkért polgári jogi kodifikáció szerkesztői, illetve operatív szakmai bizottsága 2013-ra ígért változást. – Ez nagyon hosszú idő, hiszen az átalakításra húsz éve várunk – vélekedett. Az igazgató rámutatott arra is, hogy a gondnokság alá helyezettek esetlegesen több millió forintos örökségükből semmit nem vásárolhatnak maguknak, sőt arra sem adnak nekik pénz, hogy például egy gyógymasszőri szolgáltatást igénybe vegyenek.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa szerint Magyarországon a gondnokság alá helyezés gyakorlata rosszul működik. – A támogatott döntéshozatal irányába való elmozdulásra lenne szükség. A gondnokság alatt állók legtöbbször az élet egyetlen területén sem dönthetnek önállóan, ami komoly visszaélésekre adhat okot – nyilatkozta lapunknak Verdes Tamás. Hozzátette, a TASZ jogsegélyszolgálatához számos olyan ember fordul, akit meg akarnak fosztani vagyonától, de nem ez az egyetlen viszszásság. Az érintettek ugyanis az egészségügyi dolgaikról sem dönthetnek. – Előfordul, hogy akaratukon kívül fogamzásgátlót szedetnek a nőkkel, elköttetik a petevezetéküket, vagy abortuszra viszik őket – fejtette ki.
Felkerestük a kormánypártot is, hogy megtudjuk, mit tesznek az ügy rendezése érdekében, és mikorra várható jogorvoslat. Bernáth Ildikó, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fogyatékosságügyi miniszteri biztosa úgy válaszolt, az új kormánynak fontos célja a polgári törvénykönyv felülvizsgálata és ennek keretében a támogatott döntéshozatal kérdésének szabályozása. Mint fogalmazott, ez minden bizonnyal megnyugtatóan rendezi majd az értelmi fogyatékosok említett problémáit.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését