Élményszüret Márton-napig

Csaknem százhetven múzeum, tíz témakörbe csoportosított programokkal várja a látogatókat a Múzeumok őszi fesztiválján, amely mintegy keretbe foglalja ezen kulturális intézmények éves programjait. A rendezvénysorozat a tegnapi székesfehérvári múzeumpedagógiai évnyitóval kezdődött, ahol átadták a Múzeumpedagógiai Nívódíjat is a Tatabányai Múzeumnak, a Hadtörténeti Intézetnek, a Gödöllői Királyi Kastélynak és a szolnoki Damjanich János Múzeumnak.

Makrai Sonja
2010. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban az utóbbi években a múzeumok szokása lett, hogy felvegyék az évszakok ritmusát, hangulatát. Mára szinte mindegyik évszaknak kialakult a saját múzeumi eseménye: tavasszal a Múzeumok majálisa, nyáron a Múzeumok éjszakája, míg a vénasszonyok nyarát követően a Múzeumok őszi fesztiválja. Az ilyen pillanatok által válik megfoghatóvá a felhalmozott tudás, a kulturális emlékezet szeletei mindenkinek átélhetővé teszik a történelmet. Az élethosszig tartó tanulás kihangsúlyozásának egyik ünnepe a Múzeumok őszi fesztiválja, amelyhez az idén 170 múzeum 1100 programmal csatlakozott. A Magyar Nemzeti Múzeumban a fesztivál alatt nyílik meg a Széchenyi világai, valamint Hemző Károly hagyatéka című tárlat is.
Erőteljes hangsúlyt kapnak a szakpedagógiai, közoktatási programok. Határátlépés címmel konferenciát rendeznek a Ludwig Múzeumban, ahol a szakmailag vitatott módszerekről esik szó, az Őszi hajtás című blokk pedig kizárólag az elmúlt évben kidolgozott múzeumpedagógiai programokat mutatja be intézményről intézményre. Az Aquincumi Múzeumban az antikvitás temetkezési szokásaihoz kötődő műhelyfoglalkozást, az Iparművészeti Múzeumban „szecesszi-órákat” tartanak, a kor rajztechnikáira koncentrálva.
A többi tematikus blokkban vannak olyan programok, amelyek a múzeumok természeti környezetét, történeti kertjeit mutatják be, vagy épp tematikus sétautakat ajánlanak. A Balaton-felvidéki Balácapusztán, a római kori villagazdaságban terménynapot tartanak, Kalocsán a Viski Károly Múzeum gyalogtúrát szervez az örjegi mocsárvilágban, Gödöllőn a királyi kastély felső kertjében lehet sétálni.
A kötött munkarendben dolgozókat, a hivatalnokokat is megpróbálják becserkészni a Múzeumi á la carte sorozattal, hogy ebédidejükben némi kultúrát is fogyasszanak. Nyírbátorban a Báthori István Múzeumban a település kulturális területen dolgozóinak mutatják be a múzeumi munka jellemzőit, a budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban az állandó és időszaki kiállításokon vezetik végig a kultúrára éhezőket, persze, hogy a gyomor se maradjon üresen, hozott szendvicset nyugodtan lehet közben fogyasztani. A Kiscelli Múzeum egyórás, kerékpáros túravezetést ajánl ebéd helyett, de személyes megrendelésre a XVIII–XIX. századi bútorok történetét is feltálalják.
Lesznek programok, amelyek egy-egy múzeum és tanintézmény kapcsolatára épülnek, olyanok, amelyek az adott múzeumra jellemző, meghatározó tárgyához kapcsolódnak, de megtartják a fiatalok kedvelt rendezvényét, A nagy rajzolást is, így a látogatók kiélhetik művészi önmagukat, kedvükre rajzolhatnak, festhetnek.
A Múzeumok őszi fesztiválja november 13-án a Márton-napi vigassággal zárul. De más is véget ér majd ekkor: a szabadtéri múzeumok rövid időre ugyan, de lelakatolják kapuikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.