Mindenkit megnyugtatok abban a tekintetben, hogy a veszélyhelyzet figyelése, érzékelése a nap 24 órájában, az óra minden percében biztosított – szögezte le a tárcavezető. A helyszínen ugyanis őrséget állítottak a 10-es tározó gátjaira. Az itt dolgozók állandó rádió-összeköttetésben vannak a telephelyen működő törzsekkel, amelyek vészhelyzet esetén szirénával jeleznek a lakóknak.
Pintér Sándor kitért arra is, hogy a folyók, patakok pH-értékét folyamatosan ellenőrzik, ugyanis az elszabadult iszap rendkívül lúgos kémhatású. – Olyan, környezetre nem káros ellenanyagokat szórtunk a folyókba, amelyek megkötik az iszapot. Reményeink szerint így már nem juthat el a veszélyes anyag a Dunába – közölte. Tájékoztatásul elmondta, hat-hétszázezer köbméter vörösiszap zúdult Kolontárra, Devecserre és Somlóvásárhelyre. Ez tíz hektáron terült el, 298 házat érintve. Eddig négy halálos áldozata van a tragédiának, három embert még mindig keresnek. A hatóságok hétszáz fő elhelyezéséről gondoskodtak az elmúlt időszakban; amely szám a későbbiekben a rokonokhoz, lakókhoz történő áthelyezésekkel csökkent. A kiköltöztetett lakók egyelőre nem térhetnek vissza házaikba, csupán meghatározott időre engedik be őket a lakóingatlanokba. Értékeikről állandó rendőri felügyelettel gondoskodnak. A belügyminiszter újságírói kérdésre kitért arra is, hogy a tározót üzemeltető vállalatnak harmadik személlyel szembeni károkozásra nincs biztosítása, ezért a kormány a jövőben felülvizsgálja, hogy ez helytálló-e a veszélyes üzemek esetében.
Az MSZP eközben arról adott ki közleményt, hogy folyamatos tájékoztatást kér a belügyminisztertől, az LMP pedig bejelentette: az átszakadt zagytározót üzemeltető Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. privatizációs szerződésének nyilvánosságra hozatalát kéri Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztertől. Jávor Benedek, a párt országgyűlési képviselője tájékoztatóján elmondta: a szerződés nyilvánosságára azért van szükség, mert meg kell tudni, hogy az milyen biztonsági és kárelhárítási előírásokat tartalmaz. Ennek alapján ellenőrizni lehet, hogy maradéktalanul betartotta-e a cég a kötelezettségeit.
Győr-moson-Sopronban az iszap. A Marcal folyón érkező vörösiszap-áradat a tegnapi előrejelzések szerint éjjel eljutott a Rábába, és a hét végén vagy a jövő hét elején távozik a megyéből a Dunán. Szakács Imre, a megyei védelmi bizottság vezetője közölte: a Veszprém megyei Malomsokot már elhagyta a lúgos szennyezés „eleje”, de a Győr-Moson-Sopron megyei első falut, Mórichidát még nem érte el. Elmondta, a szabályok betartása esetén senkire nem jelent közvetlen veszélyt a vörösiszap.

Dupla telitalálat a hatos lottón – Két játékos is milliomos lett