Brüsszeli forrásokra hivatkozva egy lengyel lap arról értesült, hogy a hivatalos statisztikában nem engedélyeznék a nyugdíjreform költségeinek elszámolását, ám a túlzott deficiteljárás alatt álló országok esetében figyelembe vennék ezt a tényezőt – írta a Portfolio.hu. Magyarország és Lengyelország másik hét uniós országgal augusztus elején fordult az EU-hoz, hogy a magánnyugdíj-pénztári befizetések összegével csökkenthesse államháztartási hiányát és államadósságát. Az EU illetékesei e megoldástól elzárkóznának, s a deficiteljárástól való mentességet ajánlanák a tagországok kérésére.
– A fenti megoldás azt jelentené, hogy ha csak a nyugdíjreform hatása miatt lépné túl Magyarország a háromszázalékos hiányküszöböt, nem indítanának túlzott deficiteljárást vele szemben. De a hazai gazdaság piaci megítélését befolyásoló hivatalos statisztikában nem csökkenne a hiányunk és államadósságunk – magyarázta megkeresésünkre Németh György közgazdász-szociológus, aki szerint ez a legtöbb, amit Brüsszelben ki lehet harcolni.
Németh György azon szakértők közé tartozik, aki még a kormány által képviselt, és a jelek szerint az EU által elutasított megoldásnál is erőteljesebb változtatást tartana szükségesnek a nyugdíjrendszerben. – Az államháztartás egyenlege csak akkor javulna, ha a nyugdíjrendszer privatizált pillérét visszaléptetnénk az államiba, de ez nem tűnik megvalósíthatónak – mutatott rá a közgazdász-szociológus.
Korábban az EU-ban nem büntették a háromszázalékos hiány átlépését, a hét elején tárgyalt tervezet szerint azonban a jövőben a fegyelmezetlenül gazdálkodó tagországok automatikusan a bruttó nemzeti termék (GDP) 0,2 százalékát letétbe kellene helyezzék, és meg is büntetnék őket. A sajtóban megszellőztetett javaslat ennek a szigornak a szempontjából jelenthetne könnyítést Magyarországnak.
A Hírszerző késő esti cikkében úgy értesült, hogy az Európai Bizottság már ma dönt a kérdésről.

Ugye önökkel is előfordult már, hogy valakitől kaptak csak úgy, egy csomó pénzt?