Megfojtják az ITD Hungaryt?

Május óta forrásmegvonás sújtja a nemzetgazdasági tárca szakmai felügyelete alatt működő Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökséget, közismert nevén az ITD Hungaryt. A pénzszűke miatt az intézmény programjai megakadtak, a működés finanszírozásához a társaság tulajdonosi kölcsönre kényszerült. Mindez – az ügynökség szerint – hosszú távon károkat okozhat a hazai vállalkozások külpiaci jelenlétének megerősítésében és a kereskedelmi kapcsolatok élénkítésében.

Munkatársunktól
2010. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly nehézségeket és bizonytalanságot okoznak a napi pénzügyi problémák – tájékoztatta lapunkat Márton Péter, az ITD vezérigazgató-helyettese –, hiszen a nemzetgazdasági tárca utoljára májusban utalta át a közhasznúsági szerződésben rögzített működési összeget. Emiatt az ügynökség több száz millió forint hitel felvételére kényszerült a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nevében tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Fejlesztési Banktól, ám ez a kölcsön csak október végéig tart ki. A pénzügyi bizonytalanság tarthatatlan, hiszen ezzel az ITD Hungary céljai kerülnek veszélybe. Források híján Márton Péter szerint nem tudják menedzselni a hazai kis- és középvállalkozások gazdasági-kereskedelmi kapcsolatait, s elakadnak a külföldi befektetők idecsalogatására szolgáló programok is. Ez pedig óriási veszteséget jelentene, hiszen az utóbbi időben bejelentett magyarországi nagyberuházások előkészítésében is oroszlánrészt vállalt az ITD. Kérdésünkre, hogy a forrásmegvonás hátterében esetleg a nemzetgazdasági tárca rosszallása állhat azért, hogy az ITD Hungary a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz került, s Matolcsy György tárcája csak a szakmai felügyeletet adja, a vezérigazgató-helyettes kifejtette: nem bocsátkozhat feltételezésekbe. E helyzetben az a legfontosabb, hogy az ügynökség bemutassa meggyőző programjait, s kellő szakmaisággal és diplomáciai érzékkel érvényesítse jogos érdekeit. Tarthatatlan ugyanis, hogy az állami programok külföldi promóciói elmaradjanak s a munka tempója mérséklődjék. Veszélybe került például a Kína-program is, amelynek részeként október végétől két héten át népszerűsítették volna odakint a hazai vállalkozásokat. Természetesen az sem elfogadható, hogy az ügynökség kétszázhúsz munkatársának javadalmát egyelőre a tulajdonosi hitelből fedezik. Elvonatkoztatva a jelen helyzettől, a takarékos, átgondolt gazdálkodást és a hatékonyságot prioritásnak tekintik; e tekintetben semmiféle elmarasztaló jelzést nem kaptak.
A vezérigazgató-helyettes kérdésünkre nem kívánta részletezni, hogy az ITD milyen szervezeti integrációban érezné jól magát. Mint emlékezetes, a nemzetgazdasági tárca korábbi terveiben az szerepelt, hogy az ITD-t összevonják az Agrármarketing Centrummal, illetve a Magyar Turizmus Zrt.-vel, ám ez nem teljesült. Márton Péter leszögezte: e kérdések boncolgatása helyett feladataikra koncentrálnak, s ha a jelenlegi problémák nyugvópontra jutnak, végigviszik a befektetésösztönző programokat. Eltökélt szándékuk, hogy felhalmozott tapasztalataikkal hozzájáruljanak az egymillió munkahely létrehozásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.