Ősszel a parlament elé kerül a lakás-takarékpénztárakról szóló törvény módosítása, így a jövő évtől több kölcsönt nyújthatnak tagjaiknak a pénztárak. A kormány elképzelése szerint 72 ezerről százezer forintra emelkedne támogatás, s hosszabb lenne a támogatási időszak is. A pénztárak pedig növelhetnék a hitel céljára fordítandó összeget. Az otthonteremtési program többi eleméhez szükséges tőke jelentős bővülése csak a kormányzati ciklus közepére várható.
Bencsik elmondta, hogy céljuk a hosszú távon is fenntartható otthonteremtési program. Ennek egyik eszköze a takarékosság ösztönzése a lakás-takarékpénztári rendszeren keresztül. Emellett egy Zöld Fejlesztési Alap létrehozásával szeretnék támogatni a lakásberuházásokat. Az alapban elhelyezett pénzt a lakásfelújítók és -vásárlók egyaránt megpályázhatnák. A források odaítélésénél elsődlegesen a gyermekvállalási hajlandóságot, illetve az energiatakarékossági szempontokat tartják szem előtt.
Az energiatakarékos felújítási program első évében a kormány százezer lakás felújításához elegendő tőkét szeretne garantálni. Miután a megnyíló forrást később megemelik – hogy százötven-, majd kétszázezer lakás korszerűsítéséhez legyen elegendő –, egyre gyorsuló ütemben újulhat meg a hazai lakásállomány úgy, hogy egyúttal csökken az épületek energiafelhasználása is. E programmal az unió felé vállalt szén-dioxid-kibocsátás mérséklését is szeretnék elérni, mert a vállalkozások vállára több teher most nem rakható. A jövőre induló bérlakás-építési mintaprogrammal a kormány célja, hogy évente öt-öt ezerrel nőjön az átadott otthonok száma, de hogy szükség van-e a sokat emlegetett évi 40 ezer új lakásra, azt a piacnak kell eldöntenie.
Bencsik hangsúlyozta, folytatják a Fecskeház-programot, amelyben fiatalok otthonteremtését segítik azzal, hogy a nekik kiutalt garzonokban – a kötelező takarékosság mellett – csak rezsiköltséget kell fizetni, lakbért nem. Néhány év múlva pedig az összegyűlt pénzzel saját lakásvásárlásba foghatnak.
Az államtitkár arra is kitért, hogy a tavaly indított panelprogramok ügyét is rendezik, mert tavaly a kormány úgy írta ki a pályázatokat, hogy nem rendelt pénzt azok kifizetéséhez. Így sok pályázatot elutasítottak, egy részüket el sem bírálták. Most nekiláttak kifizetni azon pályázókat, akik igazolták a kiadásaikat.
A kormánynak a teljes magyar lakásállomány, valamint a középületek energiatakarékos felújításához két, két és fél évtized szükséges. E program értékét emeli, hogy viszonylag gyorsan dinamizálná az építőipart, s már az első öt évben 150-200 ezer új munkahelyet teremtene. S miután a program 20-25 éves, az állások stabilan megmaradnának.
A pénz előteremtése a költségvetési korlátok ellenére nem lehetetlen. Bővítheti a rendelkezésre álló pénzt, ha ismét elindulhat a szén-dioxid-kvóta-eladás, de csak azt követően, ha sikerült helyreállítani az ország erősen megtépázott tekintélyét ezen a piacon.

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál