Washingtonnak a börtön helyett köszönetet kellene mondania Julian Assange-nak – írta tegnap a brit The Financial Times. Az MTI által is idézett Gideon Rachman úgy véli, a kiszivárogtatott dokumentumok szerint az Egyesült Államok – az esetek túlnyomó többségében – a háttérben ugyanazt mondja, gondolja, amit a hivatalos diplomáciában is nap mint nap kinyilatkoztat. A szemleíró szerint a WikiLeaks igen jót tett Amerikával, mivel ha akaratlanul is, de lerombolta az amerikai külpolitikával kapcsolatos, több évtizedes összeesküvés-elméleteket.
A tegnap a londoni bíróságra ismét beidézett Assange hazáján kívül is – ahol az ausztrál újságok és tévétársaságok vezetői nyílt levélben álltak ki mellette és ítélték el saját politikusaik ez ügyben tett roszszalló nyilatkozatait – nagy népszerűségnek örvend. Az amerikai CNN televízió felmérése szerint ugyanis a WikiLeaks-vezér magasan vezeti az amerikai Time hetilap idei év embere kapcsán kiírt olvasói szavazást. Maga Assange egyébként egy börtönből küldött közleményben elítélte a Visa és a MasterCard amerikai bankkártya-kibocsátókat és a PayPal internetes pénzforgalmi szolgáltatót, amiért blokkolták a portálnak szánt pénzátutalásokat. Mint fogalmazott, „most már tudjuk, hogy ezek a vállalatok az amerikai külpolitika eszközei”.
Közben mintegy 20 ezer dollárt juttatott el a WikiLeaksnek Michael Moore. Az amerikai rendszert dokumentumfilmjeivel élesen kritizáló filmrendező azt is elmondta, hogy a pénzügyi segítség mellett minden technikai segítséget megad Assange további munkájához. „A WikiLeaks használhatja az összes honlapomat és szervereimet” – idézte a brit The Guardian Moore-t.
Perelő perui. Beperelné Michael McKinleyt, az Egyesült Államok egykori limai nagykövetét Paul Da Silva perui tábornok, amiért a WikiLeaks által publikált egyik iratban kábítószer-kereskedelemmel, korrupcióval hozták összefüggésbe a nevét. A perui hadsereg főparancsnoka kérte az eset kivizsgálását a főügyészségtől. Egy másik irat szerint a britek erőfeszítései, hogy a 2005-ös londoni merényletek után felszámolják a kis mozlim közösségeket, kudarcot vallott. Ugyancsak érdekes, hogy egy távirat szerint a brit rendőrség a hároméves Madeleine McCann 2007. májusi portugáliai eltűnését követően bizonyítékokat kreált a később ténylegesen gyerekük elrablásával meg is vádolt szülők ellen. (MN)

Újabb harckocsikkal bővült a dandár – képeken mutatjuk a high‑tech páncélos szörnyeket