Elmaradt a világmegváltó népzene éjszakája, amit a Vágtázó Csodaszarvas és a Kerekes Band közös koncertjére hirdetett Grandpierre Attila, és nem azért, mert a két zenekar nem tett meg mindent. Az A38 hajó – nem túl etikusan – két műsort hirdetett meg a néhány órás esti intervallumba, így épp a csúcson dobták ki a közönséget egy hiphopbuli miatt. Az éjszakából így csak csonka este lett.
Először is a Kerekes Band este hétórás kezdése arra volt tökéletes, hogy a közönség az utolsó számokra fusson be, és mire a tömeg átvette a ritmust, már le is zavarták őket a színpadról. Ráadást sem adhattak, ami alighanem példátlan eset a nem olcsó jegyárak mellett. A Vágtázó Csodaszarvas élőben vette fel a legújabb, Csillaglovaglás című lemezét, de őket sem engedték újrázni, amikor az óra elütötte a rájuk kiszabott időt, menniük kellett, és rövid időn belül a termet is kiürítették. Pedig kifejezetten jó ötlet a két zenekar együttes fellépése. Bár jelentősek a különbségek, az alap ugyanaz: a népzene természetes zenei anyanyelvként szolgál, amely hatalmas energiákkal párosul. Zenei párhuzamokat is találunk, mint például a moldvai dallamokat, amelyeket különösen hálás módon lehet felhasználni táncra perdítő feldolgozásokhoz, de a kobza gitárhelyettesítő funkciója is mind közelebb hozza a két zenekar hangzásvilágát.
A Kerekes Band kifejezetten az a zenekar, amelyet exportálni kell. Nem egyszerűen érdemes, hanem szükséges. Zenéjük elég magyar ahhoz, hogy sajátunknak érezzük és a nemzetközi érdeklődés is egzotikusan magyarnak tartsa, ugyanakkor a benne rejlő őserő, zenei anyanyelvtől függetlenül magával ragadó. Az egyetlen ok, amiért még nem skandálják milliók világszerte a nevüket, az az, hogy náluk nincs ének. Manapság a világ ugyanis igényli az emberi hangot, a szót. Fehér Zsombor akár énekelhetne is, a hangja megvan hozzá, furulyaszólóval felváltva egészen új dimenzióba helyezhetné a magyar zenét.
A Vágtázó Csodaszarvas a magyaros hatás mellett az ázsiait is felvonultatja. Itt viszont elsősorban Grandpierre Attila a hangzás egyszemélyes kulcsa. Nem azt mondom, hogy a többiek nem adnak bele eleget, de a különbség akkor is látványos. Az egykori VHK-s dalok életre szóló élményt jelentettek, a Hunok csatája szinte őrjöngő lelkesedést vált ki minden egyes koncerten. Az új számok erősebben kötődnek a népzenéhez, de a koncert alapján sikeres lesz ez az album is.
(Kerekes Band, Vágtázó Csodaszarvas. A38, dec. 17., 19.00.)

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított