Még bonyolultabbá és bizonytalanabbá tette a koszovói kérdést és beláthatatlanná megoldási kísérleteit Dick Marty svájci szenátor jelentése az Európa Tanács (ET) jogi bizottságában, amely szerint Hashim Thaci koszovói kormányfő – aki a választások eredménye szerint az új kormányt is vezeti – az 1999-es háború idején egy olyan bűnszervezetet irányított, amely többek között illegális szervkereskedelemmel is foglalkozott.
A vádakat – amelyeket többen állítottak már, ám először szerepeltek egy nemzetközi fórum jelentésében – Pristinában ellenérzések közepette utasították vissza. A nemzetközi közösség bizonyítékokat, s azok tükrében vizsgálatot követel. Belgrád nem kételkedik a koszovói fegyveresek bűnösségében, s állítja: több bizonyítéka van, mint Dick Martynak, ám a vádemelést az EULEX-re bízna, mivel ha Szerbia tenné meg, politikai perként kezelnék. Mirko Cvetkovics kormányfő Ilir Meta albán helyettes kormányfővel folytatott szombati megbeszéléseit követően is hangsúlyozta, az EULEX-nek minden körülmények között és igen részletesen ki kell vizsgálnia az ET-jelentésben szereplő kijelentéseket.
A Dick Marty-jelentés másik komoly politikai következménye, hogy a koszovói szerbek már jelezték, semmi szín alatt nem lépnek be a pristinai kormányba Hashim Thaci felkérésére. Nem kívánnak alibit szolgáltatni ahhoz, hogy a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) volt parancsnoka büntetlenséget szerezzen. Borisz Tadics szerb elnök ugyanakkor bejelentette, szóba állnak Thacival, tehát a szerb–koszovói párbeszédet nem függesztik fel, ám a tárgyalófelek pozíciói – s ezzel mindkét fél és a nemzetközi közösség is tisztában van – radikálisan megváltoztak. Belgrád ugyanis nem titkolja, nehezére esik a politikai párbeszéd a koszovói kormányfővel. Ez az új fejlemény mindezek mellett lelassíthatja vagy akár le is állíthatja Koszovó nemzetközi elismerését. Az amerikai külügyminisztérium ettől függetlenül közölte, hogy az ET-jelentés nem fogja alapjaiban megváltoztatni az együttműködésüket Hashim Thacival. Washington egyébként sem lelkesedik Dick Martyért, hiszen ő volt az, aki egy bizottság élén vizsgálatot kezdeményezett 2005-ben az amerikai titkos börtönökről.
A részletekről szólva a nemzetközi sajtó már arról cikkezik, hogy a szervek kioperálását egy török sebész végezte, a műtétek száma ezrekre tehető, a fő vásárlók pedig izraeliek voltak.

Döbbenet, több mint 130 kilométer/órával ment szembe a forgalommal egy autó – videó