Május 24.
Nemzeti, regionális és kisebbségi közösségek Közép-Európában. Az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet szervezte konferencián felszólal Vizi Balázs (Kisebbségek politikai képviselete az EBESZ- és ET-ajánlások fényében), Dobos Balázs (Pártrendszer és etnikai pártok Magyarországon), Papp Z. Attila (A romániai magyar kulturális és gazdasági elit értékvilága), Balassa Szilvia és Kovács András (Kontaktus és kontextus: a kontaktushipotézis vizsgálata magyarországi vegyes lakosságú településeken), Kóczé Angéla (Roma nők szerepe a politikai reprezentációkban), Papp Richárd (1956 a vajdasági magyarok kulturális emlékezetében), Ilyés Zoltán és Tátrai Patrik (A zoborvidéki magyarság politikai megosztottságának kulturális és nemzeti identifikációs háttere), Feischmidt Margit (Különbségtétel és azonosság a „magyarság”-diskurzusokban), Szarka László (A magyar külpolitika csehszlovákiai kisebbségi opciói az 1920-as években), Bárdi Nándor (Az ötödik hadoszlop? A budapesti kormányzati politika és a romániai Országos Magyar Párt viszonya a két világháború között), Vékás János (Nemzet születik? Vita a jugoszláviai magyarság nemzetté válásának lehetőségéről), Fedinec Csilla (A történelmi tagoltság példája: Ukrajna), Komoróczy Szonja (Munkácsi jiddis sajtó a két világháború között), Marchut Réka (Lojalitási kérdés a magyarországi németeknél 1921–1940 között, különös tekintettel Pest megyére), Tóth Ágnes (A „Memorandum-ügy”. Német nemzeti mozgalom az evangélikus egyházon belül az 1940-es években), Eiler Ferenc („Magyarhűség” vs. Volksbund-tagság. A Volksbund tevékenységének hatása egy német közösség belső életére [Harta, 1940–1945]).
Helyszín: MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézete (1014 Budapest, Országház utca 30.).
Időpont: 9 óra
Brodarics-emlékkönyv – Egy különleges pártváltás a mohácsi csata után című kötet bemutatóját tartják a Magyar Országos Levéltárban. (Összeállítói, szerkesztői, az idegen szövegek fordítói: Kasza Péter, Pálffy Géza, Hegyi György, Kulcsár Péter.) A munkáról, a korabeli történelmi helyzetről Oborni Teréz, az MTA TTI tudományos főmunkatársa tart előadást.
Helyszín: Magyar Országos Levéltár (1014 Budapest, Bécsi kapu tér 2–4.).
Időpont: 11 óra
Parlamenti kapcsolatok a kiegyezés után. Az Erdélyi Magyarok Egyesületében Rászlai Tibor eszmetörténész tart előadást Az undor mint a politikai pártállás kifejezője a magyar parlamentben 1867 körül címmel.
Helyszín: Erdélyi Magyarok Egyesülete (1056 Budapest, Molnár utca 5.).
Időpont: 17 óra
Nemzeti dimenzióban gondolkodni. A témáról Dutka Judit újságíró beszélget Entz Géza művészettörténésszel. A Kairosz Kiadó Magyarnak Lenni sorozata új kötetét bemutatja Ludwig Emil, a Magyar Nemzet főmunkatársa.
Helyszín: Magyarok Háza, Bartók-terem (1052 Budapest, Semmelweis utca 1–3.).
Időpont: 18 óra
Szférák zenéje. Miért kutatta Kepler a bolygópályák rezonanciájának zenei törvényszerűségeit? Van-e közös pont a zene és a csillagászat között? A zene egyidős az emberi kultúrával, a csillagászat is a kezdetek óta foglalkoztat bennünket. Tény továbbá, hogy mindkettő – zene és csillagászat – a hét szabad művészet része. A témáról Szférák zenéje, avagy dimenziók a zene és a csillagászat világában címmel Halmi Gábor középiskolai tanár, muzsikus és gyakorló amatőr csillagász tart előadást. A belépődíj a felnőtteknek 500, diákoknak és nyugdíjasoknak 300 forint.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ – dominikánus ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra
Kapcsolatok hálójában. Az információ gyönyörködtet? című sorozat NETovább? mottójú találkozóján Pintér Róbert szociológus (Lájkolom a lájkod – Az internet kapcsolatalakító ereje) és Szabó György tanár (Ember a végtelen térben – A tér feletti uralom megszerzése) tart előadást. Jegyet a Typotex.hu oldalon, a Kossuth Klubban és a Typotex boltjaiban lehet vásárolni. A belépő 1500 forint.
Helyszín: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum utca 7.).
Időpont: 18 óra
Május 25.
A mongvorok. A mongvor viszonylag kevéssé ismert kínai népcsoport Csinghaj tartomány keleti felében. Eredetére vonatkozóan több elmélet is létezik; a legelfogadottabb szerint a mongvorok a XIII. században Dzsingisz kán által a mai Kanszu és Csinghaj tartományok területén létrehozott mongol helyőrségek lakóinak leszármazottai, akik az évszázadok folyamán különböző török, tibeti és kínai népcsoportokkal keveredtek. A mongvorokat két nagyobb csoportra, az északi, huzhui és a déli, minhei mongvorokra szokás osztani. Balogh Mátyás mongolista (ELTE BTK belső-ázsiai tanszék) előadása a közvetlenül a Sárga-folyó partján élő minhei mongvorok mindennapi életét, hitvilágát, ünnepeit, nyelvét és szokásait mutatja be a helyszínen készített fényképekkel és videóval.
Helyszín: ELTE BTK, B épület 1. emelet 217-es terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/b).
Időpont: 18 óra
Ősi gyümölcsfajták nyomában. Kovács Gyula erdész évek óta gyűjti a magyar kertek ősi gyümölcsfajtáit. Most tapasztalatairól számol be az érdeklődőknek.
Helyszín: Balaton Színház, Simándy-terem (Keszthely, Fő tér 3.).
Időpont: 18 óra
Gólyavári esték. A matematika sok oldala és egysége címmel Lovász László matematikaprofesszor tart előadást.
Helyszín: ELTE BTK, Gólyavár (1088 Budapest, Múzeum körút 4.).
Időpont: 18 óra
Teaházi traccsparti. A találkozó vendége, Láng József színművész számos színpadi szerepe mellett rengeteg játék- és tévéfilm szereplője, ő kölcsönözte a hangját Roger Moornak, az Angyalnak is. Beszélgetőtársa Vincze Mária újságíró.
Helyszín: Csillaghegyi Közösségi Ház (1039 Budapest, Mátyás király út 11–15.).
Időpont: 18 óra
Kozmofizika, 2011. Milyen idős az univerzum? Mit jelent igazából a kozmológiai elv? Mit jelent a „tér tágulása”? Dávid Gyula fizikus sorozatának következő találkozóján Az univerzum geometriája (relativitáselmélet és kozmológia) című előadásában többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ. A belépő felnőtteknek 500 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 350 forint előadásonként.
Helyszín: Polaris Csillagvizsgáló (1037 Budapest, Laborc u. 2/c).
Időpont: 19 óra
Május 26.
Honismereti kör. A következő találkozón A lírikus és tudós Berzsenyi Dániel címmel Csehák János tanár tart előadást.
Helyszín: Vörösmarty Mihály Általános Művelődési Központ (Bonyhád, Széchenyi tér 2.).
Időpont: 17 óra
Május 27.
Játszó-társak (a függöny mögött). A pécsi sorozat célja, hogy a közönség megismerhesse a művészeket a színházon kívül. Ezért minden hónapban a helyi színházi élet egyik fontos szereplőjénél és az általa meghívott művésznél vendégeskedhetnek az érdeklődők. Most Zayzon Zsolt hívta meg társául Kovács Zsoltot. A vendégekkel az MTV színházi közvetítéseinek szerkesztője és producere, Szolnoki András beszélget. A belépő 1800 forint.
Helyszín: Nappali bár (Pécs, Király utca 23–25.).
Időpont: 20 óra
Május 28.
Emlékezés a kitelepítettekre. Az 1951-ben kitelepítettek tiszteletére emléktáblát avatnak Jászkiséren. A 9 órai temetői ünnepséget és a 10 órai szentmisét (jászkiséri római katolikus templom) követően a művelődési házban az ötvenes években Kőtelekre kitelepített Széchenyi Kinga képzőművész, tanár tart előadást, majd a tájháznál felavatják az emléktáblát.
Helyszín: művelődés ház (Jászkisér, Kossuth tér 10.); tájház (Jászkisér, Bocskai út 26.).
Időpont: 11 óra (előadás, ünnepi műsor);
12.30 (tájház)
Május 29.
Szerb megszállás, 1918–21. A témáról Kövecs Ferenc történész tartja sorozatának negyedik részét. A részvételhez a [email protected] e-mail címen kell bejelentkezni.
Helyszín: Szivárvány Gyermekház (Pécs, Dr. Veress Endre utca 6.).
Időpont: 15 óra
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon ossza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek