A futball portugál romantikusa

Nyitott, a klubjával lojális, harmonikus kapcsolatra törekvő, a munkára építő romantikus alkat, aki a futball romantikusa – így jellemezte önmagát a portugál Paulo Sousa, a Videoton új vezetőedzője a tegnapi bemutatkozó sajtótájékoztatón. A teveiről egyelőre nem kívánt részletesen beszélni, ám angliai próbálkozásai után a magyar bajnokcsapatnál szeretne végre hosszabb időt eltölteni. Ehhez persze meg kell felelnie a klub elvárásainak: a csapatnak a következő három évben mindig nemzetközi kupaindulásra jogosító helyen kell végezni az NB I-ben, a periódus végén pedig fel kell jutnia a Bajnokok Ligája főtáblájára.

2011. 06. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Filipovics ügyfele. A magyar labdarúgásban szinte megkerülhetetlen Vladan Filipovics szerteágazó kapcsolataira utal, hogy olyan kaliberű egykori kiválóság is az ügyfelei közé tartozik, mint Paulo Sousa. A szerb menedzser nem árul egy gyékényen Mezey Györggyel, Sousa szerződtetése így még pikánsabb. Hogy mivel sikerült felkeltenie Sousa érdeklődését a Videoton, tágabban a magyar futball iránt, arra Filipovics így felelt: „Paulo neve ma is jól cseng. Ismertebb csapatoktól is volt ajánlata, ő azonban nem működő gépezetben akar egy alkatrész lenni, hanem tanulni, önállóan alkotni szeretne, amire a Videotonnál lesz lehetősége.”


Hatéves korom óta a labdarúgás a szenvedélyem, remélem, önök is hasonlóan éreznek. Edzőként is eredményes akarok lenni, s örülök, hogy olyan klubnál dolgozhatok, amelynek a vezetői bíznak bennem, értékelik a tudásomat, elfogadják az irányelveimet, s velem akarják elérni a céljukat, a nemzetközi szinten is sikeres szereplést. Tudom, milyen az, amikor valaki külföldről érkezik idegen közegbe, kíváncsiság, talán bizalmatlanság is fogadja, állok a kérdéseik sortüzének elébe – ezekkel a szavakkal mutatkozott be Paulo Sousa, majd az olykor valóban kellemetlen kérdésekre többnyire kitérő választ adott.
Persze furcsább lett volna, ha lehengerlő magabiztossággal, a sikeresebb futballközegből érkező idegen kioktató fölényességével ereszkedik le közénk. A negyvenegy éves egykori kiválóság játékosként két Bajnokok Ligája-győzelemig (1996-ban a Juventusszal, 1997-ben a Dortmunddal), tehát a klubfutballban a lehető legmagasabbra jutott, ami alapján lehetne oka a fennhéjázásra, de tegnap inkább szerénynek mutatkozott. Hangsúlyozta, általánosságban igaz, csak akkor lehet eredményt elérni, ha teljes az egyetértés, a harmónia a vezetőedző és a klub elöljárói között, dicsérte a Videoton kiváló infrastruktúráját, kritikaként csupán annyit jegyzett meg, „a magyar futball nem gyakorol túl nagy hatást az európai tévéközvetítési piacra”, ami helyett azt is mondhatta volna, a magyar labdarúgás napjainkban szinte láthatatlan Európában.
Megtudhattuk, hogy a Magyarországon piacvezető ügynök, Vladan Filipovics közvetítésével került Fehérvárra. Elárulta, hogy többször – mivel híradás nem érkezett róla, nyilván inkognitóban – személyesen is megnézte a Videoton mérkőzéseit, DVD-n pedig a csapat tizenhét meccsét elemezte ki. Szükségesnek tartja a keret átalakítását, de konkrét érkezőket még nem nevezett meg. „Mindegyik sorba kell igazolni egy-egy meghatározó labdarúgót, a klub lehetőségei szerint a legjobbat. Két egyforma közül a magyar játékos előnyt élvez. Most úgy gondolom, a keret körülbelül harminc százalékát kell kicserélni” – ennyi beavatást engedélyezett az elképzeléseibe.
Kérdésre válaszolva valószínűnek tartja, hogy elődjével, Mezey Györggyel beszél majd, akit korábbról ismer, hiszen „mindketten a futball szerelmesei”.
Edzőként korábbi csapatainál, a Queen’s Park Rangersnél, a Swansea-nál és a Leicesternél sem töltött el egy teljes idényt. Megkérdeztük, ez alapján nem felelőtlenség-e hároméves periódusra terveznie. „Pozitív gondolkodású ember vagyok, nem úgy vágok bele egy munkába, hogy kudarc lesz a vége. Sikeresnek kell lennünk! Aki másként gondolkozik, az ne dolgozzék velem!”
Sousa 1999 októberében játszott a magyar válogatott ellen 3-0-ra megnyert lisszaboni Eb-selejtezőn, de amikor rákérdeztünk, egyetlen magyar labdarúgót sem tudott felidézni a meccsről. Játékosként Portugálián kívül megfordult Olaszországban, Németországban, Görögországban és Spanyolországban is, így adódott a kérdés: mi lesz az edzések nyelve a Videotonnál. „A futball nyelve, az mindenki számára ugyanaz” – hangzott a felelet.
Amihez halkan hozzátehetjük, nem árt, ha Sousa a magyarban is némi jártasságra tesz szert, mert e híján a külföldi trénerek nem nagyon boldogultak hazánkban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.