A légügyi szállítmányozás, a kutatás-fejlesztés, a környezetvédelem és a víztisztító technológiák hasznosítása, valamint az autóipar lesz a központi téma a magyar–kínai gazdasági vegyes bizottság június 22-i ülésén, de a tárgyaló felek várhatóan a nehézipari és a nukleáris biztonság területén folytatott együttműködésről is intenzív tárgyalásokat folytatnak majd. A Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter által vezetett magyar tárgyalóküldöttség a magyar és az uniós jogszabályok ismertetésére és a kínaiak magyarországi befektetéseinek ösztönzésére is különös hangsúlyt fektet majd.
Június 25-én a fejlesztési tárca szervezésében nagyszabású konferenciát rendeznek a Magyar Tudományos Akadémián, ahol Orbán Viktor és Ven Csia-pao miniszterelnök mellett beszédet mond Martin Schuurmans, az európai innovációs és technológiai intézet elnöke, illetve Fellegi Tamás. A konferencia központi témája a kutatás-fejlesztés lesz. Miután hazánk az unióban fontos innovációs szerepet játszik, Kína kiemelt szerepet szán hazánknak a régión belüli kutatás-fejlesztési együttműködésben. Üzenetértékű, hogy a kínai kormányfő három országot érintő európai útján meglátogatja hazánkat, s hogy a kelet-közép-európai országoknak szánt gazdasági üzenetét éppen a budapesti konferencián mondja el.
A kormányváltás óta folyamatosan bővülő magyar–kínai kapcsolatok nyitányát Orbán Viktor miniszterelnök tavaly őszi kínai útja indította, amelyen erőteljes hangsúlyt kapott a gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzése. A tárgyalásokon elvi megállapodás született a kínaiaknak a magyarországi vasút- és útépítésben való részvételéről, s a miniszterelnök tárgyalt a Hainan Group elnökével a légügyi együttműködés bővítésének lehetőségeiről. A megállapodások gyakorlati megvalósítását a decemberben a magyar–kínai gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztossá kinevezett Fellegi Tamás felügyeli. A tavaly decemberben indult tárgyalássorozat első, pekingi fordulóján a kormánybiztos a kínai kereskedelmi és vasútügyi minisztérium első embereivel, valamint nagyvállalati vezetőkkel folytatott tárgyalásain konkretizálta a miniszterelnöki találkozó eredményeit. A kereskedelmi kapcsolatok erősítésén kívül különös figyelmet fordítottak a kínai vállalkozások magyarországi befektetéseinek ösztönzésére.
Fellegi Tamás idén áprilisban látogatott ismét Kínába, ahol Taj Pin-kuo (Dai Bingguo) államtanácsos, több miniszter, valamint a jegybank kormányzója mellett tárgyalt a Huawei telekommunikációs vállalat és a Hainan Group vezetőivel a magyarországi befektetések bővítéséről. A megbeszélések során felmerült egy cargo és logisztikai központ magyarországi kialakítása, valamint a szennyvíztisztítást és az energiahatékonyságot növelő magyar technológiák kivitelének élénkítéséről is szó esett. Szarvas Ferenc, a MÁV elnök-vezérigazgatója stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a China Railway vezetőjével, amely szerint a világ egyik legjelentősebb építőipari vállalatcsoportjaként számon tartott kínai cég technológiai, építési és pénzügyi eszközökkel vesz részt a MÁV korszerűsítésében. Szerepet vállal a meglévő vasútvonalak fejlesztésében, az új vasútvonalak tervezésében és megépítésében, és mozdonyokat, vasúti berendezéseket szállít a MÁV-nak. Áprilisban került sor Pekingben a harmadik ma-
gyar–kínai mezőgazdasági munkacsoport ülésére is. A Czerván György államtitkár által vezetett delegáció tárgyalásai nyomán várhatóan megindulhat a magas feldolgozottságú élelmiszerek, húsok, vízi szárnyasok és szaporítóanyagok exportja.
Szakértők szerint az idei év mérföldkő lehet a két ország kapcsolatában, hiszen az év első felében csak a nemzetgazdasági tárca és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal nyolc nagyobb delegációt fogadott, amelyek a magyarországi befektetési lehetőségek iránt érdeklődtek. Becslések szerint eddig mintegy 2,5 milliárd dollár kínai tőke érkezett hazánkba.
Tavaly a két ország kereskedelmi forgalma is jelentősen nőtt, s elérte a 8,72 milliárd dollárt, ezen belül exportunk 26 százalékos növekedést ért el. 2010-ben Magyarország teljes kivitelének 1,62 százaléka ment Kínába, vagyis a távol-keleti ország az EU-tagállamok, Oroszország, Ukrajna, Törökország és az Egyesült Államok után a legnagyobb felvevő partnert jelentette.
Meghatározó döntést hozott a magánéletében Szentkirályi Alexandra – videó