A kormány mai ülésének egyik napirendi pontja az adósokat megsegítő intézkedéscsomag lesz. Ha a kabinet elfogadja, akkor Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke akár már ma délután bejelentheti, hogy megegyezés született e fontos kérdésben – tudtuk meg Nagy Anna kormányszóvivőtől. Ugyanakkor piaci információk szerint elképzelhető, hogy ma még nem megy át csomag a kormány rostáján, ezért folytatódnia kell a tárgyalásoknak. Az is előfordulhat, hogy hiába születik ma kedvező döntés az intézkedésekről a kabinet ülésén, a mára ígért bejelentésre még néhány napot várni kell. Ezt erősíti meg az MTI információja is, amely szerint legfeljebb a hét második felében várható bejelentés. Ennek tárgya attól is függ, hogy a kormányoldal ragaszkodik-e a bankadóhoz. A kabinet azt szeretné, ha a bankok még 2013-ban és 2014-ben is a jelenlegi különadó 50 százalékának megfelelő különadót fizetnének, ám nehezen elképzelhető, hogy ezt a hitelintézetek önként vállalnák.
Az eddig napvilágot látott információk szerint a kabinet a jelzálog- alapú hitelek törlesztőrészleteinek kiszámolásánál használt svájcifrank-árfolyamot 180 forinton rögzítené, az eurót pedig 250 forintos szinten fixálná. A befagyasztott árfolyamok a tervek szerint 2014 végéig maradnának érvényben. A rögzített és a reális árfolyam közötti különbség miatt felgyülemlő tartozást egy újabb hitel fedezné. A módszert támogatók szerint azáltal, hogy kiszámíthatóvá és stabillá alakítják a törlesztőrészleteket, az adósokat megkímélik attól, hogy egy-egy rövidebb frankdrágulás miatt ne tudják kifizetni a havi részletüket. Az ellenzők ezzel szemben azt állítják: ez csupán időhúzás. Ők azzal érvelnek, hogy 2015-ben, amikor újra a piaci árfolyamon kell törleszteniük az adósoknak, és emellett még a négy év alatt felhalmozódott tartozásukat is rendezniük kell, sokan ismét fizetésképtelenné válnak majd. A Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete számításai szerint a 180 forintos rögzített árfolyam tehát azoknak jelent tényleges segítséget, akik kötelezettségüket 162 forintos vagy afeletti árfolyamon vállalták.
Mindeközben a devizapiacot rég nem látott méretű hullámhegyek ostromolják. A svájci frank például március közepe óta nem volt olyan erős a forinttal szemben, mint tegnap. Az alpesi deviza árfolyama napközben 220 forint környékén is járt. Lapzártánk idején egy svájci frank 218,5 forintba került. Az euróért ugyanekkor 270,5 forintot adtak a nemzetközi piacokon, szemben a péntek délutáni 267,98 forintos árfolyammal. A közös fizetőeszköz egyébként egyáltalán nem szerepelt jól tegnap, a dollárral szemben kéthavi mélypontra esett, a svájci frankkal szemben pedig új történelmi mélypontot állított be. A távirati iroda értesülései szerint az eurót hétfőn az övezet stabilitási aggodalmai temették maguk alá. A lavinát a Fitch hitelminősítő indította el még pénteken a görög adósbesorolás egyszerre háromfokozatos rontásával.
A forint gyengülését szintén az euróövezettel szemben kialakult befektetői aggodalmak váltották ki, bár árfolyamában a múlt héten két alkalommal is átmeneti gyengülést okozott a devizaadósok törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a banki különadó kivetésének meghosszabbításáról szóló hír – adta hírül az MTI.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője lapunknak arról beszélt, hogy a svájci frank erősödése valószínűleg folytatódik majd. Ennek egyik oka az, hogy az eurózónából, főképp Görögországból, Spanyolországból és Olaszországból érkeztek rossz hírek, amelyek megingatták a befektetők közös fizetőeszközökbe vetett bizalmát. Mint mondta, a forint az euró nyomában jár, így előreláthatólag a közös devizához képest nem várható jelentős elmozdulás, ám a svájci frank erősödni fog a magyar fizetőeszközhöz képest. Tegnap egyébként a régiónk többi devizájánál is rosszabbul teljesített a forint, ám ennek oka Suppan szerint nem határozható meg egyértelműen.
Rengetegen érkeznek Budapestre a diplomáciai csúcsra