Átlag feletti arányban ismerték a diplomások a gyógyszergyártói adó emelését, a nemzetközi referenciaárazást és a generikus program felgyorsítását, míg az idősebbek a koleszterinszint-csökkentők tb-támogatásának esetleges mérséklésére vonatkozó tervekről és a beteg-együttműködést preferáló gyógyszerár-támogatási rendről tudtak beszélni. Az UBM Medica Magyarország Kft. és az Ipsos Zrt. villámkutatást végzett májusban, amelyben megvizsgálta a lakosság és az egészségügyben dolgozók ismereteit és véleményét a Széll Kálmán-terv egészségüggyel kapcsolatos intézkedéseiről.
A két nagy párt – a Fidesz és az MSZP – szavazói körülbelül ugyanolyan arányban, míg a Jobbik szimpatizánsai a legkevésbé tájékozottak a konkrét intézkedésekről. Érdekes, hogy az egyes terveket közel azonos arányban utasítják el az MSZP-sek és a jobbikosok. Az LMP szavazói a számukra vélhetően kevésbé fontos intézkedéseket – például a koleszterinszint-csökkentők támogatásának mérséklését – átlag alatti arányban ismerik.
Az egészségügyben dolgozók nagyobb arányban tudnak az intézkedésekről, s határozottabb véleményük is van róluk – kevesebben adtak „egyet is ért meg nem is” választ –, valamint kevésbé elutasítóak, mint a lakosság. Az ágazati dolgozók az egy gyógyszerben két hatóanyagot tartalmazó kombinációs készítmények és a koleszterincsökkentők tb-támogatásának csökkentéséről, illetve az orvoslátogatói díj emeléséről hallottak legnagyobb arányban.
Érdekes, hogy az orvosok igencsak elítélik a gyógyszergyártókat sújtó megszorításokat. Legkevésbé a kombinációs szerek tb-támogatásának csökkentésével, az orvoslátogatói díj és a gyógyszergyártói adó emelésével értenek egyet. A gyógyszergyártókkal köztudottan intenzívebb kapcsolatban álló pszichiáterek támogatják legkevésbé az orvoslátogatói díj és a gyártói adó emelését, míg a gyermekorvosok több mint 50 százaléka közömbös vagy egyetért vele – olvasható a kutatás összegzésében.
Kommunista élharcos volt Magyar Péter rezsicsökkentést eltörlő embere