Folytatódott tegnap az új víztisztító berendezés egyik legfontosabb részegységének próbája a március 11-i földrengésben és szökőárban megrongálódott Fukusima–1 atomerőműben – közölte a nukleáris létesítményt üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) vállalat. Az AFP jelentése szerint a szerkezettel az erőmű alagsorában összegyűlt erősen radioaktív vízből a céziumizotópokat távolítják el. Az alagsorban található több mint százezer tonnányi sugárzó víz tisztításának célja, hogy megakadályozzák a veszélyes anyag óceánba jutását, ugyanis a folyadék mennyisége folyamatosan növekszik a megsérült reaktorokból származó szivárgás és az esőzések miatt. Szakemberek becslése szerint egy hét alatt az erőmű alsó helyiségei megtelhetnek. A Tepco vezetősége bízik abban, hogy sikerül megakadályozni a radioaktív folyadék óceánba ömlését még június 20. után is. Terveik szerint a víztisztító berendezés pénteki üzembe helyezése után naponta legfeljebb ezerkétszáz tonna vizet szűrnek majd meg, amit ezután vissza lehet szivattyúzni a reaktorok hűtőrendszerébe.
Fukusima városa tegnap bejelentette, hogy 34 ezer gyermek kap sugárzásmérő műszert az aggódó családok megnyugtatására. A megrongálódott nukleáris létesítménytől 60 kilométerre fekvő város önkormányzata szeptembertől valamennyi 4 és 15 év közötti gyermeket ellátja sugárzásmérővel, amelyet három hónapig állandóan maguknál tartanak, és havonta ellenőriznek – írta a távirati iroda. A sérült reaktorok körül kialakított húsz kilométeres tiltott övezeten kívül eső városban a sugárzás szintje alacsonyabb a hivatalosan az egészségre veszélyesnek nyilvánított szintnél.
A fukusimai erőmű több mint száz szakembere kapott a baleset előtti hivatalos normánál (100 millisievert) magasabb sugárdózist, közülük nyolc munkás több mint 250 millisievert radioaktivitást szenvedett el – derült ki tegnap a Tepco személyzetének orvosi vizsgálata után, amelyen az erőműben márciusban dolgozó 3726 ember vett részt.
Súlyos balesetet szenvedett, pedig csak fánkozni akart a Tiszán