Az egyeztetés hiányát kifogásolta, valamint a piaci versenynek az egészségügyön kívül tartását kezdeményezte a készülő egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatosan Pataky Péter a szakszervezeti szövetség tanácsának kibővített ülésének első előadójaként. Vagyis a formával és a tartalommal egyaránt elégedetlen az MSZOSZ.
A szövetség szakértője, Gaál Péter – az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértőjének januári véleményét kritikaként használva – a tervezett egészségbiztosítási rendszer hátrányait ismertette.
Lendvai védte a törvényt
Lendvai Ildikó az MSZP frakcióvezetője erre reagálva annyi megjegyzést tett, hogy januárban az egy állami és több kizárólag magán tulajdonban lévő biztosítóval operáló modell "futott". Miután a törvényjavaslatban már többségi állami tulajdonban lévő pénztárak szerepelnek, az akkori kritika és az abból levezethető következtetések ma már nem állják meg a helyüket. A frakcióvezető kiemelte, hogy azonos járulékfizetés mellett jobb ellátáshoz juthatnak a biztosítottak, mivel a rendszerbe belépő – kisebbségi – magántulajdonosok érdekeltek abban, hogy a maximumot hozzák ki a pénztárakból.
Azt elismerte, hogy a két kormánypárt a törvényalkotás során végig "egymással volt elfoglalva", ahelyett, hogy a szociális partnerekkel vitatta volna meg az elképzeléseit. Végül utalást tett arra, hogy az új rendszer 2009-es bevezetésére a többségi állami tulajdonból fakadó kontrollon túl társadalmi ellenőrzést is be kellene építeni abba.
Kökény oszlatta az aggodalmakat
Kökény Mihály, a parlament egészségügyi és szociális bizottságának elnöke a magánszereplőket nem biztosítóknak, hanem szolgáltatás szervezőknek nevezte, amit Béki Gabriella, az SZDSZ egészségpolitikusa az ellenőri szereppel egészített ki. Kökény Mihály kifejtette, hogy a nagy értékű ellátások ellenértéke nem szerepel a pénztáraknak a tagok száma után járó fejkvótában. Ezekre az ellátásokra központosítják a fedezetet, amit a szükséglet szerint "osztanak le". Az ellátási alapcsomag azért nem szerepel a törvényben – mondta – mivel azt az egészségügyi törvény tartalmazza.
A vitában a kibővített tanácsülés résztvevői leginkább azt kifogásolták, hogy jó ügyben sem tudnak a kormány mellé állni, ha nem ismerik a szándékait, és azokat nem vitathatják meg.
Az MSZOSZ a legutóbbi választások előtt támogatásáról biztosította Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelöltet, így különösen nehezményezték azt, hogy fontos döntések a fejük felett születnek. "A törvényjavaslat visszavonását és valódi egyeztetést akarunk" – volt a visszatérő kérés, amelyre Lendvai Ildikó úgy reagált: véleménye szerint, ha most nem fogadja el a parlament az új egészségbiztosítási törvényt, akkor 2010-ig minden a régiben marad, "ezzel pedig az országot büntetnénk". A "finomhangolásra" így is megmarad a jövő év.
A vitában felszólaló tanácstagok hangsúlyozták, hogy nem csatlakoznak a december 17.-re meghirdetet sztrájkhoz. "Most vagyunk ott, ahol az elején kellett volna állnunk" – mondta Pataky Péter összefoglalójában indokolva azt, hogy miért szorgalmazzák a tárgyalás felfüggesztését és a párbeszéd elkezdését. Az MSZOSZ attól fél, hogy a tőke beengedése az egészségbiztosításba azt eredményezi, ami a közüzemek privatizálása után történt: a tőke a saját logikája szerint kezd majd működni.
(mti)