Öt szocialista kormányzású év elég idő lett volna azóta egy kórház felemeléséhez, ám Kazincbarcikán még ma is vízkövesek a csövek, sőt mára csődhelyzetbe került a kórház. Egyenesen „döglött ló” – Szitka Péter szocialista polgármester szavaival élve, aki szerint csak a kórház-privatizáció jelent kiutat az eladósodott intézmény számára. A vitatott szándékok miatt ma már a városka lakói együtt élnek a tüntetésekkel, s valakik halálfejes szórólapokkal nyilvánítanak véleményt a kazincbarcikai gyógyítómunka minőségéről is.
Nagy meglepetést okozott 2002 áprilisában, amikor a miniszterelnök-jelölti vitában Medgyessy Péter a következőket mondta Orbán Viktornak: „Én érdeklődéssel hallgatom a történelmi áttekintését az elmúlt évekről, de azt gondolom, hogy most sajnos van egy tárgyunk, amiről beszélgetni kell, és erről kell valamit mondani. Nos, nézzük a tényeket. Én ugye tényleg nagyon sokfele jártam az elmúlt hetekben, mint ön is egyébként. Voltam a kazincbarcikai kórházban, elképesztő, hogy milyen körülmények között dolgoznak. Olyan vízcsövek vannak, amiken a lerakódástól éppen hogy át tud szivárogni a víz. Katasztrofális állapotok vannak nagyon sok kórházban. Nagyon jelentős kórházakban, ahol nagyon komoly ellátás, nagyon jelentős kör ellátását kéne biztosítani. A rendelőkben nőttek a várakozási idők, drágább a gyógyszer, a műtétekre várni kell, és sajnos nagyon sokszor azt mondják a betegnek, hogy ne haragudjon, de legyen szíves hozza be a szokásos gyógyszerét, ami a normál ellátásához kell, mert nem tudjuk biztosítani azt, hogy meglegyen a gyógyszere. Az ápolói létszám húsz százalékkal csökkent, ezt azért borzasztó, mert ugye az orvos sem tudja igazán ellátni a tevékenységét akkor, ha nincs mellette ápoló, aki maradt ápoló, annak viszont sokkal nehezebb a sorsa, hiszen egyik helyről a másik helyre szaladgál. Tényleg csodálatos emberek ezek, azért ezt meg kell mondjam!” És most nézzük meg, hogy öt év alatt hová jutott a kazincbarcikai kórház. És rozsdásak, vízkövesek-e még a csövek? És hogy a rendelőkben még mindig a hosszú várakozási idő, a dráguló gyógyszer a legnagyobb probléma? És lehetséges-e, hogy a betegek a még itt dolgozó orvosokkal és nővérekkel közösen visszasírnák azt az öt évvel ezelőtti időszakot?
Öt év jussa: csődhelyzet
Az Orbán-kormány idején a környékbeli egészségügyi intézmények sikeresen pályáztak. Kazincbarcika is számíthatott volna pénzekre, de a pályázatokban rendre formai hibák voltak, így azokat be sem fogadták. Kétségtelen tény, hogy 2004-ben több mint 2,6 milliárdos címzett támogatásból megindult a Kazincbarcikai Városi Kórház rekonstrukciója. „A betegek és a dolgozók e nagyszabású beruházás révén lényegesen komfortosabb, korszerűbb, európaibb körülmények között gyógyulhatnak és dolgozhatnak a jövőben. A praktikum és a gazdaságosság szempontjai mentén, folyamatos betegellátás mellett végzett átalakítások főbb részleteiről megtudtuk: megépítettek egy olyan korszerű műtőblokkot, amelyben a takarékosságról is gondoskodtak. A korábbi kilenc műtő ugyanis kihasználatlannak bizonyult, ezek helyett napjainkban hat műtő áll rendelkezésre. Négyben a nagy, általános operációkat végzik a szakemberek, illetve van egy úgynevezett császáros és egy egynapos sebészeti műtő is. A hat egység a műszerezettség tekintetében is megállná a helyét bármely nagyobb, korszerűen felszerelt európai kórházban” – így harangozta be évekkel ezelőtt a rekonstrukciót egy helyi sajtóorgánum. Az új tömb földszintjén alakították ki a sürgősségi befogadóhelyet, s e mellé került az intenzív osztály, így nagyobb baj esetén azonnal riasztható az itteni team, s a beteg egy percen belül az intenzívre kerül.
Varga Attila
(Részletek a Magyar Nemzet 2007. december 7-i számában)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.