A három hazai cég álláspontja szerint a pályázati kiírás egyértelműen a monopolhelyzetben lévő amerikai szoftvercég állami támogatását jelenti, és ezzel évente közvetlenül megközelítőleg 20-30
milliárd forint többletterhet ró a költségvetésre. A kiírás, szerintük, egyúttal beszűkíti az ország informatikai lehetőségeit, hátrányos helyzetbe hozza a nyílt szoftvertermékek hazai képviselőit és teljesen ellentétes az Európai Unió alapelveivel és ajánlásaival.
Az Open SKM Agency Kft., ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. és a Multiráció
Kft. első jogi lépésként kérdéseket intéznek az ajánlat kiírójához, a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság információtechnológiai beszerzési főosztályához azzal a céllal, hogy bebizonyosodjon: a kiírás kifejezetten egy gyártó érdekeinek felel meg. A beszerzési főosztálynak a közbeszerzési törvény szerint négy napon belül érdemben kell válaszolnia a feltett kérdésekre.
Amennyiben a válaszok alapján feltételezhető, hogy a pályázati kiírás versenyellenes, azaz gátolja,
hogy a nyílt nemzetközi szabványokat teljesítő és nyílt forráskódon alapuló szoftvertermékek
egyenlő eséllyel kerüljenek felhasználásra az oktatásban és az államigazgatásban, az említett cégek
panasszal fordulnak a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz, valamint az Európai Unió illetékes hivatalaihoz.
A közösség álláspontja sejthető a kérdést illetően: az unió 2002 óta ajánlja a nyílt szabványok használatát a tagállamok intézményeinek, és számos alkalommal lépett fel tisztességtelen verseny megakadályozása érdekében többek között a Microsoft ellen is. Az uniós tagállamok 2005-ig szinte kivétel nélkül felmérték a nyílt szabványok bevezetésével kapcsolatos lehetőségeket. 2005 óta a közösségben 4 millió az oktatásban használt számítógépen váltotta fel nyílt szabvány az addig használt Microsoft-szoftvereket. A tapasztalatok egyértelműen igazolják, hogy a közoktatásban a nyílt szabványok bevezetésének eredményeképpen az állam már rövid távon is jelentős megtakarításokat könyvelhet el. 2006-ban már egész tartományok (Extremadura, Andalúzia) és városok százai tértek át nyílt szabványok használatára, sőt Horvátország, Lengyelország, Franciaország és legutóbb Hollandia a teljes állami szoftverparkot nyílt forráskódú alkalmazásokra cserélte le. A kelet-európai országokban 2006-ban elkezdődtek a migrálással kapcsolatos előkészületek, a Cseh Köztársaság, Románia, Bulgária és Lengyelország sikeres pilotprojektjei szintén igazolják a nyílt szabványok létjogosultságát az oktatásban és a közigazgatásban – áll a cégek közleményében.