Horváth Ágnes az otthonszülés szabályozásáról kijelentette: nem szeretne olyan rendszert létrehozni, amely bármelyik irányzatot kizárólagossá teszi ebben a kérdésben.
-„Döntsenek az édesanyák, hogy amennyiben kórházon kívüli szülést választanak, akkor ezt kinél, hogyan, milyen körülmények között teszik – hangoztatta. Közölte: nyitottak arra, hogy megtalálják azt a megoldást, amelyet mind a bábák, mind az orvosszakma elfogadhat. Az egyeztetésről szólva közölte: a legnagyobb dilemmában sikerült megállapodniuk.
-Számomra nagyon egyértelmű volt, valamennyi otthoni szülést pártoló szervezet egyetért abban, hogy legális megoldásra van szükség – tette hozzá. Mint mondta, az egészségügyi tárca kezdeményezi, hogy hasonló szövegtartalmú módosítás, mint amely a témában már megjelent önálló képviselői indítványként, szerepeljen az egészségügyi törvény módosításában, ezt a tél végén tervezik benyújtani.
Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász, független bába az újságíróknak az egyeztetés után azt nyilatkozta: ezen az egyeztetésen hangzott el először egy orvos szájából, hogy érti, miért nem szeretnénk, hogy ebben az átmeneti szakaszban orvos legyen a szülésnél. Mint mondta, az otthonszülést eddig évente 250-300-an választották, ez a szám a későbbiekben, a szabályozás életbelépésével sem fog változni véleménye szerint. Az otthonszülés ügyében tavaly az ombudsman, a szakmai szervezetek és a szakorvosok is megszólaltak.
Októberben Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa állásfoglalásában kérte az otthonszülés jogi és etikai feltételrendszerének, valamint szakmai minimumkövetelményeinek kidolgozását a jogalkotótól és a szakmától. Az állásfoglalást azt követően dolgozta ki az ombudsman, hogy szeptember közepén egy fővárosi születésházban indult szülés során fellépett komplikáció miatt egy csecsemő a kórházba szállítást követően életét vesztette. A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium szeptemberben elutasította az otthonszülés gondolatát és gyakorlatát, mivel – állásfoglalása szerint – otthon nem teremthetők meg a biztonságos szülésvezetés mindazon szakmai feltételei, amelyek a kórházak szülészeti osztályán rendelkezésre állnak.
Ne az orvosok zsebében lévő kis füzetecske határozza meg, hogy ki mikor jut ellátáshoz
Az egészségügyi miniszter fontosnak tartja, hogy legyen kórházi várólista, és azt minden intézmény vezesse.
-Ne az orvosok zsebében lévő kis füzetecske határozza meg, hogy ki mikor jut ellátáshoz végre Magyarországon, hanem minden nyilvánosan történjék – fogalmazott újságírói kérdésre csütörtökön. Kiemelte, a törvénymódosítás tavaly július 1-jével született meg, tehát a kórházak előtt azóta ismert ez a kötelezettség, azaz hogy büntetik az intézményeket, ha nem tartják be az előírásokat.
Kijelentette: az internetes nyilvánosság fél éve kötelező. Horváth Ágnes közölte, nem tartja elfogadhatónak, hogy bármelyik kórház azzal érveljen, hogy nem tud megalkotni egy, a várólistát tartalmazó internetes oldalt, miközben a kórházi jelentéseit elektronikus úton küldi a biztosítóknak. Nem tudja azt elfogadni egyetlen egy kórháztól sem, hogy nem teremtik meg a szabályos várólistákat február 1-jéig. Mint mondta, a szankció ügyében hajlik a szaktárca türelmi időre, a kórházakat finanszírozási visszavonással fogják majd büntetni.
Arra a kérdésre, hogy több kórház vezetője is azt állítja, hogy azért nem tudja teljesíteni ezt az elvárást, mert nincs hozzá szoftverük, Horváth Ágnes közölte: kötelező jelentési formátumok vannak, de hogy a várólistát ki milyen programmal vezeti a honlapján, az a saját dolga. Tavaly január közepe óta az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet honlapján is elérhető volt az a program, amely a várólisták vezetéséhez szükséges.
Szólt arról, hogy már tavaly novemberben hatályba lépett az a szabály, amely a várólista kötelezettségeket csak bizonyos betegségcsoportokra terjesztik ki, és erről az intézmények november óta jelentenek. Az ütemezett betegfogadást illetően a tárca kész arra, hogy egyszerűsítsék a rendszert, ha találnak erre megoldást. Mint mondta, a várólista témájáról egyeztetést tartott ma a szaktárca, azonban ő az otthonszülésről szóló megbeszélésen vett részt.
Erős András, a váci Jávorszky Ödön Kórház főigazgatója a minisztérium épületében az újságíróknak azt mondta, arról tárgyalnak a szaktárcával, hogy a meglehetősen terhes informatikai jelentési rendszert egyszerűsítsék. A beteg befogadási listáról szólva közölte, hogy arra nem lehetett felkészülni, mert az arról szóló január 23-ai kormányrendelet január 25-én jelent meg a közlönyben és február 1-jétől érvényes. Az egészségügyi miniszter kérdésre válaszolva közölte, nem tervezik a szmogriadó értékeinek módosítását, azonban fontosnak tartja: figyelmeztessék az embereket, hogy ne a legzsúfoltabb tömegközlekedési órákban járják a várost.
(mti)