Dobi István közölte: kedden hajnali fél négytől fél tízig nem közlekednek a Kapos Volán járatai. Kivétel ez alól 15 szerződéses és 2 különjárat, valamint az alvállalkozóknak kiadott Kaposvár-Budapest, Kaposvár-Barcs, Kaposvár-Szombathely és a Kaposvár-Győr járat, amelyek menetrend szerint elindulnak – tette hozzá az érdekképviseleti vezető. Mint arról beszámolt, a béremelés mértékéről folyó – november közepén kezdődött – tárgyalássorozat jelen állása szerint a szakszervezet a korábbi 11 százalékból engedve, 7,5 százalékos – bruttó 12 500 forint – béremelést tart elfogadhatónak, szemben a munkáltató által ajánlott 10 000 forinttal, amely 6,3 százalék. A béren kívüli juttatásokról megállapodtak: eszerint az idén ilyen címen 32 700 forintot kap egy dolgozó.
Dobi István tájékoztatása szerint a vezérigazgató hétfőn termelési tanácskozást hívott össze, amelyen a 180 kaposvári buszvezető közül hatan vettek részt, továbbá közel harminc szerelő. A Kapos Volán mintegy 700 alkalmazottat foglalkoztat, 85 százalékuk tagja a szakszervezetnek – mondta Dobi István, hozzátéve: a keddre és az azt követő két héten egy-egy nap – január 29-re és február 5-re – 8, illetve 10 órára tervezett sztrájkot a tagság 88 százaléka támogatja, amit aláírásukkal is megerősítettek.
Torma Kálmán, a társaság vezérigazgatója hétfőn közleményben tudatta: a társaság vezetése egy többfordulós tárgyalássorozaton nettó értéken megajánlotta a szakszervezet korábban megfogalmazott 15 000 forint/fő/hó bruttó bérfejlesztési igényét. A szakszervezet ezt az ajánlatot nem fogadta el, sőt korábbi ajánlatát visszavonva, azt újból megemelte. „A munkáltató számára ezzel egyértelművé vált, hogy a szakszervezet elsődleges célja nem a megállapodás, sokkal inkább a meghirdetett sztrájk okozta zavarkeltés” – fogalmazott a vezérigazgató, hozzátéve: sajnálatos módon ezt igazolja az is, hogy a sztrájktól függetlenül a még elégséges szolgáltatás szintjében sem sikerült elfogadható egyezségre jutni. „Egy felelős közszolgáltató számára elfogadhatatlan és felháborító az a felelőtlen magatartás, hogy a szakszervezet a munkáltató kifejezett kérése ellenére egyetlen menetrend szerinti autóbuszjárat közlekedtetéséhez sem járult hozzá” – írta Torma Kálmán.
A munkáltató szerint a szakszervezet ezzel megsértette a sztrájktörvényt, amely kimondja, a közforgalmú tömegközlekedés biztosítása esetén csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja, ezért a Munkaügyi Bírósághoz fordult – tájékoztatott a társaság vezetője. A vezérigazgató korábbi közlése szerint a bértárgyalásokat a kollektív szerződésben rögzítettek szerint január 31-ig, kivételesen indokolt esetben február 28-ig kell befejezni.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.