-Magyarország fenntartja álláspontját, hogy a törvény nem korlátozza a tőke szabad áramlását, de ha mégis ezzel ellentétes lenne európai bizottsági álláspont, akkor természetesen módosítjuk a jogszabályt – mondta évértékelő sajtóértekezletén Göncz Kinga. A diplomácia vezetője szerint a brüsszeli bizottság által felsoroltak nem tűnnek lényegi kifogásoknak. Hozzátette: ha konkrétumokról van szó és nem általánosságokról, akkor a kérdés sokkal kevésbé tűnik problémásnak. Mint mondta, a kifogások csak néhány pontban vetik fel, hogy a törvény ellentmondana a tőke szabad áramlásának.
Göncz Kinga arról is beszélt, hogy Magyarország folyamatosan dolgozik az energiaforrások diverzifikálásán, ennek érdekében a Mol vezetői továbbra is együtt utaznak majd a politikai vezetőkkel. Az EU legfőbb végrehajtó testülete, a bizottság november 13-án figyelmeztette Magyarországot a lex Mol néven emlegetett jogszabály miatt, amely védeni hivatott az ellenséges felvásárlástól a stratégiai fontosságú vállalatokat. A magyar kormánynak két hónap állt rendelkezésére, hogy válaszoljon.
A bizottság azért vetette vizsgálat alá a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló magyar szabályozások módosítását, mert aggódik, hogy az esetleg méltánytalan korlátozásokat tartalmaz a tőke szabad mozgásával kapcsolatban. A magyar kormány szerint a törvény megfelel az uniós előírásoknak. A jogszabályt azért emlegetik lex Molként, mert azt követően hozták meg a jogszabályt, hogy az osztrák olajcég, az OMV bejelentette, hogy megvenné magyar versenytársát, a Molt, amelyben 20 százalék körüli részesedéssel rendelkezik. Ez ellen a Mol menedzsmentje a saját részvényeinek felvásárlásával védekezett.
Magyar kormányzati tényezők a bejelentést követően Magyarország számára nem kívánatosnak nevezték az ügyletet. Az új jogszabály megalkotása során többször is elhangzott, hogy az például az ilyen ügyletek meggátolására lenne alkalmas.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.