Karsai elmondta: a választókerületében dolgozó 20 polgármesterből 15 csütörtökön titkos szavazáson javasolta neki, hogy ne támogassa a törvényjavaslatot. További két polgármester pedig telefonon jelezte hasonló véleményét, két másik vezető szintén a javaslat elutasítása melletti álláspontját osztotta meg vele. A huszadik polgármester, Nagy Béla, aki egyben a liberális párt Békés megyei elnöke, nem szavazott, a döntést rábízta Karsai Józsefre.
A szocialista képviselő további 34 civil szervezet, közöttük nyugdíjasklubok, nagycsaládos egyesületek és rokkantszervezetek térségi vezetőit is megkérdezte az elmúlt időszakban. Mint mondta, a civilek vezetői elbeszélgettek a tagságukkal, és ez alapján – nem reprezentatív módon – kiderült, hogy a mintegy 10-12 ezer tagsággal bíró civilek 74 százaléka ellenzi a törvényjavaslatot, 10-11 százalékuk támogatja, míg a fennmaradók a képviselőre bízták a döntést.
Karsai József kiemelte: választókerületében a húsz település közül 12 inkább ellenzéki, 8 pedig inkább kormánypárti vezetésűnek számít. Hozzátette: ezekután nem tehet mást, választókerületének véleménye alapján nemmel szavaz a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvényjavaslatról, még akkor is, ha ezért kizárják a frakcióból.
Karsai egyszer már megígérte
Battonya MSZP-s polgármestere a törvény decemberi végszavazása előtt már hangoztatta, hogy nem fogja megszavazni az egészségbiztosítás átalakítását. Végül december 17-én mégis igennel voksolt. Döntését később azzal magyarázta, hogy Gyurcsány Ferenc személyesen győzte meg. Korábban arra is célzott egy a Hír Televíziónak adott nyilatkozatában, hogy a miniszterelnök szóba sem áll vele.
Az MSZP parlamenti frakciója az egészségbiztosítási törvényjavaslat tavaly decemberi végszavazásakor egy kivételével igennel szavazott. Farkas Imre igazolatlanul távol maradt a voksolástól, mert – mint később ezt elmondta – nem akarta megszavazni a jogszabályt.
(mti, MNO)