Az MSZP parlamenti frakciójában csaknem egy tucat olyan ember volt, aki december 17-én csak azért szavazta meg az egészségbiztosítási törvényt, mert név szerint kellett voksolni – mondta el egy, a szocialista frakció felső vezetéséhez tartozó forrásunk. A név szerinti szavazás „kapóra jött”, jegyezte meg, de hozzátette azt is: „különböző praktikákat is be kellett vetni, hogy meggyőzzük a kétkedőket.”
A Fidesz által kezdeményezett törvénymegerősítő népszavazás tervét a parlamenti képviselők egyharmadának ajánlásával napirendre kell venni a T. Házban; annak megszavazásához pedig egyszerű többség szükséges. A jelenlegi állás szerint, ha referendumot tartanának az egészségbiztosítási törvényről, az csúfosan elbukna a nép előtt. Ez lehet a menekülő út a hezitáló szocialistáknak: ha igent mondanak a népszavazásra, akkor saját maguktól eltolva a felelősséget létrejöhet egy olyan helyzet, amelynek nyomán az SZDSZ szája íze szerinti javaslat nem valósul meg.
Információink szerint most is van nagyjából 10-12 ember az MSZP-frakcióban, aki osztja ezt a nézetet, és mentőövként tekint a törvényt megerősítő népszavazási kezdeményezésre. – Higgye el, nem jószántunkból szavaztuk meg decemberben ezt a törvényt! Nagyon elegünk van már az SZDSZ-es nyomulásból. Nekik nem kell szembenézniük szegény, elesett, kilátástalan élethelyzetben lévő választókkal. Ők csak az elitet képviselik, nekik nem fáj mások nyomorúsága. Bennünket leginkább az öregek, szegények támogatnak, velük mi találkozunk, ők vágják az arcunkba, ha ellenük kormányozzuk az országot. Ha nem szorítanak bennünket megint sarokba, mint decemberben, lehetünk annyian, hogy az ellenzékkel együtt mi is a néptől kérjünk felhatalmazást erre a törvényre – mondta informátorunk.
Ismeretes, az MSZP még nem alakított ki hivatalos álláspontot a törvénymegerősítő népszavazásról; erre az elkövetkezendő napokban kerül sor. Az SZDSZ viszont igen: Horn Gábor ügyvivő, egyszersmind a párt kampányfőnöke lapunknak is elmondta, hogy a kezdeményezés álságos, a népet nem kell mindenről megkérdezni. Állítása szerint nem azért vannak ellene az egészségbiztosításról szóló törvény népszavazásra bocsátásának, mert el akarják venni a néptől az ítéletalkotás jogát. – 2010-ben mindenki kifejezheti az ország vezetésére vonatkozó szándékait – hangoztatta.
Az MDF viszont másként áll a kérdéshez: amennyiben a parlament nem dönt a törvénymegerősítő népszavazás elrendeléséről, a törvényt pedig ismételten elfogadja, úgy a demokrata fórum az Alkotmánybírósághoz fordul. – mondta Herényi Károly, a párt frakcióvezetője. Hozzátette: az MDF támogatni fogja a népszavazási kezdeményezést. Ismert ugyanakkor, hogy a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kezdeményezést elutasítja az MDF.
Bodacz Balázs