Nehéz lesz kivitelezni az uniós határbiztonsági adatgyűjtést

Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter szerint nehéz lesz kivitelezni azt az adatgyűjtést és tárolást, amelyet az Európai Bizottság tervez az újonnan bevezetendő határbiztonsági intézkedések keretében. A miniszter beszámolt arról, hogy a menekültügyi együttműködés keretében több tagország – köztük Magyarország is – szeretné egy úgynevezett támogató hivatal létrehozását.

MNO
2008. 01. 26. 16:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter, aki részt vett az Európai Unió bel- és igazságügy-minisztereinek szlovéniai találkozóján, szombaton telefonon nyilatkozva elmondta: több tagország indokolatlanul hosszúnak tartja a 13 évet, ameddig tárolni kellene az EU-n kívülről érkező légi utasok számos személyes adatát. Egy ilyen adatgyűjtésnél nehéz bizonyítani a célhoz kötöttség elvét, s nem biztos, hogy egy ilyen jogszabály a magyar jogrendbe átültetve kiállná az alkotmányosság próbáját.

Viszont minden tagállamnak célja, hogy szülessen egy határbiztonsági keretrendelet a légiutas-forgalomra vonatkozóan – tette hozzá. Franco Frattini, az EU bel- és igazságügyi biztosa a brdói tanácskozáson pénteken elmondta: amerikai „stílusú” határbiztonsági intézkedések bevezetését tervezi az Európai Bizottság, és februárban terjeszti elő az erre vonatkozó intézkedéscsomagot. Ezek része lenne az elektronikus utazásengedélyezési rendszer, amely fokozatosan felváltaná a jelenlegi vízumrendszert. Takács Albert beszámolt arról, hogy a menekültügyi együttműködés keretében több tagország – köztük Magyarország is – szeretné egy úgynevezett támogató hivatal létrehozását.

Ez olyan szolgáltatási központ lenne, amely koordinálná a menekültekkel kapcsolatos pénzügyi források lehívását, illetve bizonyos elosztási tevékenységeket végezne a menekültek javára. Ezenkívül szeretnének létrehozni országinformációs rendszert, amelyből az EU hiteles és naprakész adatokat kapna azokról az országokról, amelyekből a menekültek érkeznek. A miniszterek szorgalmazták, hogy az EU hatékonyabban vegyen részt a határokon kívüli válságok kezelésében, mert az uniót ostromló további menekülthullámok megelőzésére ez a legalkalmasabb módszer.

Célul tűzték ki, hogy 2009 szeptemberére létrejöjjenek a második generációs Schengeni Információs Rendszer, a SIS II. működésének feltételei. Jelenleg a SIS egyszerűsített változata van érvényben, és korábban tervezték, hogy a második generációs változatot már az idén bevezetik, de pénzügyi, szervezési és infrastrukturális gondok miatt ez késik. Takács Albert szerint az időkeret meghatározásával lehetetlenné válik az időhúzás. A bevándorlás és a munkaerőpiac összefüggésével kapcsolatban néhány ország felvetette, hogy az EU alkossa meg azoknak a szakmáknak a jegyzékét, amelyek esetében a bevándorlást kifejezetten kívánatosnak tartja. Más tagországok viszont – köztük Magyarország – nem szeretne ilyen listát – jelezte a miniszter.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.