PDSZ: tömegesen szűnhetnek meg a kisiskolák a kormány miatt

A kormány oktatáspolitikája miatt egyre több kistelepülés kényszerül feladni iskolájának önállóságát, s ez hosszú távon a kisiskolák tömeges megszűnéséhez vezethet – fejtette ki hétfőn, Szombathelyen tartott sajtótájékoztatóján Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke.

MNO
2008. 01. 21. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarázata szerint a minden iskolára érvényes teljesítménymutatókat központilag úgy dolgozták ki, hogy azoknak a kistelepülési iskolák csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem képesek megfelelni. A kötelező osztálylétszámot például olyan magasan határozták meg, hogy annak egy kistelepülésen eleve nem tudnak megfelelni. „Ez az oktatáspolitika elbújik a spórolás politikája mögött, (...) a pedagógusok kötelező óraszámát is azért kellett felemelni, hogy ki lehessen vonni mintegy 31 milliárd forintot a közoktatásból” – hangoztatta Kerpen Gábor.

Szavai szerint az a mód, ahogyan a pénzkivonás megtörtént, a települési iskolákat érintette a leghátrányosabban. A PDSZ elnöke szerint egyszerűen nem igaz az az állítás, hogy a kisiskolák oktatási színvonala rosszabb lenne, mint a nagyobb településeken lévőké. Éppen az Oktatási Minisztérium által megrendelt kutatás bizonyította, hogy átlagosan nincs jelentős eltérés – mondta. „A finanszírozás rendszerét kellene úgy átalakítani, hogy az tekintettel legyen a kistelepülések méretére, ennek megfelelően az elérhető átlagos osztálylétszámokra, illetve a kistelepülések eltérő igényeire is” – hangoztatta.

Barlai Róbertné, a Független Pedagógus Fórum vezetője a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a jelenlegi oktatáspolitika nemcsak a finanszírozás csökkentésével tolja afelé a kistelepüléseket, hogy bezárják az iskoláikat, hanem azzal is, hogy társulásokba kényszeríti őket. „Többletfinanszírozásokhoz jelenleg csak úgy lehet jutni, ha a kistelepülési iskola intézmény-összevonásban működik közre, vagy intézményfenntartója valamilyen kistérségi társulásba lép be” – mondta. Rámutatott: az elkövetkezendő tíz évben csak európai uniós fejlesztési források lesznek a közoktatásban, csakhogy ezeken az uniós pályázatokon is elsősorban a mesterségesen létrehozott térségi integrációs képzési központok tudnak majd eredményesen pályázni, és ha a helyzet továbbra sem változik, a kisiskoláknak ezeknél a pályázatoknál sem lesz sok lehetőségük.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.